دیدبان: اخبار و تحلیل های لحظه ای بازار فارکس، طلا و نفت خام

دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۵۱(جــدیدترین)

شایعه: فرانسه با تمدید سه ماهه BREXIT موافقت کرده است

اخبار فارکس

به گزارش Politico فرانسه با تمدید سه‌ماهه BREXIT موافقت کرده است. فرانسه تنها عضو ناحیه یورو است که با تمدید سه‌ماهه مخالفت کرده بود. این یعنی اتحادیه اروپا می‌تواند به‌طور رسمی BREXIT را تا سه ماه دیگر تمدید کند تا انگلستان در این مدت مشکلات سیاسی داخلی خود را حل کند.

دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۸ - ۸:۴۳(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز شاهد جریانات ریسک‌پذیری ضعیفی در بازارهای مالی هستیم. جریانات ریسک‌پذیری باعث افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ساله آمریکا به ۱٫۸۱۵ درصد شده و شاهد عملکرد خوب شاخص‌های سهام منطقه‌ای آسیا هستیم. شاخص‌های سهام ژاپن و استرالیا تغییر اندکی داشته‌اند، اما شاخص سهام کره جنوبی رشد کرده است. شاخص‌های سهام هنگ‌کنگ و چین هم بهترین عملکرد را در منطقه داشته‌اند.
در بازار ارز دیجیتال (Cryptocurrency) بیت کوین دوباره به سمت یک هزار دلار خیز برداشته است. بانک مرکزی چین به بانک‌های تجاری این کشور گفته که باید به سمت نرم‌افزارهای بلاک چین قدم بردارند. رئیس‌جمهور چین هم چند روز پیش گفته بود که این کشور باید به روند استفاده از فناوری بلاک جین شتاب دهد. امروز تقویم اقتصادی فارکس تقریباً خالی است. به همین دلیل تمرکز اصلی سرمایه‌گذاران به رویدادهای سیاسی در انگلستان خواهد بود.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

نوسانات آرامی را در بازار فارکس شاهد هستیم و اکثر جفت ارزهای اصلی در دامنه محدودی نوسان می‌کنند. امروز تنها گزارش مهم اقتصادی شاخص‌های IFO آلمان بودند که تقریباً با پیش‌بینی‌های بازار همخوانی داشتند. داده‌های اقتصادی ناحیه یورو در کل خوب نیستند، اما با این حال به نظر می‌رسد که دیگر شرایط روز به روز بدتر نمی‌شود و همین مسئله باعث شده خریداران از یورو حمایت کنند. با این حال حرکات قیمتی یورو چندان قابل‌توجه نبوده است.
در انگلستان بحران BREXIT ادامه دارد و هنوز اتحادیه اروپا تمدید BREXIT را تائید نکرده است. در همین حال دولت انگلستان هم از پارلمان خواسته تا انتخابات زودهنگام برگزار شود. از سویی دیگر اکثریت اعضای پارلمان می‌خواهند مطمئن شوند که پیش از تائید برگزاری انتخابات جدید، اتحادیه اروپا BREXIT را به تعویق خواهد انداخت. هنوز هم آینده BREXIT مبهم است و به همین دلیل پوند تحت فشار قرار دارد. اگر امروز پیشرفتی در روند BREXIT روی ندهد، پوند می‌تواند دوباره به زیر ۱٫۲۸ دلار بازگردد.
امروز در بازار آمریکای شمالی تنها ارزیابی انتظارات و تمایلات مصرف‌کنندگان را در پیش داریم. اخیراً شاخص‌های خرده‌فروشی و اطمینان مصرف‌کنندگان آمریکا ضعیف بوده و به همین دلیل سرمایه‌گذاران نسبت به شاخص‌های مربوط به بخش مصرف‌کنندگان حساس شده‌اند. اخیراً مخارج مصرف‌کنندگان نگران کننده بوده و می‌تواند از شروع رکود اقتصادی در آینده نزدیک حکایت داشته باشد. در حال حاضر USDJPY موقعیت خود را در بالای ۱۰۸٫۵۰ حفظ کرده، اما اگر شاخص‌های اقتصادی آمریکا به خصوص بخش مصرف‌کنندگان ضعیف باشد، شاهد سقوط جفت ارز خواهیم بود. بایستی توجه داشت که تا وقتی USDJPY زیر ۱۰۹٫۵۰ قرار دارد، حرکات قیمتی جفت ارز هم متمایل به نزولی خواهند بود.

عملکرد دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی فارکس

از ابتدای هفته تنها دلار کانادا در برابر دلار آمریکا تقویت شده است

جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۰۰(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

در نبود گزارش و رویداد اقتصادی مهم تمرکز سرمایه‌گذاران به اخبار تجاری و BREXIT است. در همین حال شک و تردیدها نسبت به قدرت رشد اقتصاد جهانی هم افزایش یافته است. در نظرسنجی رویترز اقتصاددانان صاحب‌نظر دنیا اعلام کرده‌اند که رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ کمتر از پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول (IMF) خواهد بود. همچنین موسسه رتبه‌بندی Fitch برآورد رشد اقتصادی هند در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را به پایین‌ترین سطح در شش سال اخیر (۵٫۵ درصد) رسانده است. با این حال بازار فارکس واکنش جدی نشان نداده و جریانات ریسکی در بازار دیده نمی‌شود. در بازار سهام آسیا شاخص سهام ژاپن رشد جزئی داشته، اما شاخص‌های سهام هنگ‌کنگ و چین منفی هستند. امروز در تقویم اقتصادی فارکس به جز شاخص‌های IFO آلمان گزارش دیگری در ساعات معاملاتی اروپا منتشر نخواهد شد. به همین دلیل از دید فاندامنتال پیش‌بینی می‌شود که دوباره تمرکز بازار به اخبار تجاری و BREXIT باشد.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳(جــدیدترین)

سقوط پوند در واکنش به خبر برگزاری انتخابات زودهنگام

اخبار فارکس

نخست‌وزیر انگلستان خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ۱۲ دسامبر شد. پوند انگلستان در واکنش به این بر سقوط کرد. برای اینکه برگزاری انتخابات زودهنگام تصویب شود، دو سوم پارلمان باید از این خواسته دولت حمایت کنند. اگر انتخابات در روز ۱۲ دسامبر برگزار شود، به احتمال زیاد اتحادیه اروپا BREXIT را تا سه ماه دیگر تمدید خواهد کرد. با این حال گفته می‌شود که حزب کارگر با این ایده مخالفت خواهد کرد. در هر صورت بایستی گفت که آینده BREXIT همچنان مبهم است.

پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

یورو در واکنش به گزارش نهایی PMI ناحیه یورو نوسانات مختصری را به نمایش گذاشت. EURUSD در واکنش به گزارش‌های خوب PMI فرانسه رشد کرد، اما در ادامه با انتشار شاخص‌های اقتصادی آلمان و ناحیه یورو شاهد بازگشت نزولی جفت ارز بودیم. شاخص PMI بخش تولیدی آلمان همچنان در محدوده رکود (زیر ۵۰ واحد) قرار دارد. افت فعالیت‌های اقتصادی در بخش تولیدی آلمان به سایر بخش‌های اقتصادی ناحیه یورو هم سرایت کرده است. کاملاً مشخص است که دولت آلمان برای حمایت از اقتصاد این کشور به سیاست‌های انبساطی مالی نیاز دارد.
در حال حاضر سرمایه‌گذاران منتظر نشست بانک مرکزی اروپا هستند. قرار نیست اتفاق خاصی در نشست تعیین نرخ بهره روی دهد و سیاست‌های پولی تغییری نخواهند کرد. با این حال سرمایه‌گذاران به کنفرانس مطبوعاتی رئیس بانک مرکزی اروپا توجه خواهند کرد. انتظار می‌رود که ماریو دراگی از دولت‌های اروپایی بخواهد که سیاست‌های انبساطی مالی را جهت حمایت از فعالیت‌های اقتصادی تشدید کنند. به همین خاطر به احتمال زیاد بازار واکنش خاصی به نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی اروپا نشان نخواهد داد.

عملکرد دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی فارکس

از ابتدای هفته تنها دلار کانادا و دلار نیوزیلند در برابر دلار آمریکا تقویت شده اند

پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۳۰(جــدیدترین)

چرا نشست امروز بانک مرکزی اروپا مهم نیست؟

تحلیل بنیادی یورو

در یکی دو هفته اخیر اخبار سیاسی اروپا محرک اصلی بازار بودند، اما امروز شاخص‌های PMI ناحیه یورو و نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در کانون توجهات خواهند بود. در ماه سپتامبر بانک مرکزی اروپا دور جدیدی از سیاست‌های انبساطی پولی را شروع کرده و به همین دلیل انتظار می‌رود که امروز تغییری در سیاست‌های پولی روی ندهد. همچنین انتظار می‌رود که بر خلاف نوسان ۱۶۰ پیپی EURUSD بعد از نشست ماه سپتامبر، امروز شاهد نوسانات محدود در یورو باشیم و حتی شاید یورو واکنشی به این نشست نشان ندهد.
مهم‌ترین بخش نشست امروز بانک مرکزی اروپا، کنفرانس مطبوعاتی رئیس بانک مرکزی خواهد بود. این آخرین نشست بانک مرکزی اروپا به ریاست ماریو دراگی است. او بعد از هشت سال جای خود را به رئیس پیشین صندوق بین‌المللی پول (لگارد) خواهد داد. به همین دلیل احتمالاً کنفرانس مطبوعاتی امروز رئیس بانک مرکزی بیشتر جنبه تشریفاتی خواهد داشت. انتظار می‌رود که او دوباره از دولت‌های ناحیه یورو بخواهد که به کمک سیاست‌های انبساطی مالی از اقتصاد ناحیه حمایت کنند.
بر اساس دیدگاه‌های سایر مقامات بانک مرکزی اروپا انتظار نمی‌رود که در ماه‌های آینده سیاست‌های انبساطی پولی جدیدی معرفی شوند، هر چند که به احتمال زیاد بانک مرکزی اروپا برآوردهای اقتصادی خود در نشست ماه دسامبر را کاهش خواهد داد. نشست ماه دسامبر اولین نشست بانک مرکزی اروپا به ریاست کریستین لگارد خواهد بود. از دید تحلیل فاندامنتال پیش‌بینی می‌شود که نشست امروز بانک مرکزی اروپا یک رویداد بی‌ثمر برای یورو باشد. در حال حاضر اخبار BREXIT تأثیر بیشتری بر یورو دارند. همچنین با نزدیک شدن به نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا، انتظار می‌رود که نوسانات دلار آمریکا هم بر یورو تأثیر بگذارند.

پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۱۸(جــدیدترین)

شانس وقوع رکود اقتصادی آمریکا در ۱۲ ماه آینده به ۳۵ درصد افزایش یافته است

اخبار فارکس

نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان مطرح دنیا نشان می‌دهد که با وجود کاهش بی‌سابقه نرخ بیکاری، فدرال رزرو آمریکا در نشست ۲۹-۳۰ اکتبر نرخ بهره را به اندازه ۰٫۲۵ درصد کاهش خواهد داد. طبق این ارزیابی هفته آینده فدرال رزرو نرخ بهره را با ۰٫۲۵ درصد کاهش به محدوده ۱٫۷۵-۱٫۵۰ درصدی خواهد رساند. احتمال کاهش نرخ بهره دیگر در اوایل سال آینده میلادی هم جدی است. ۷۵ درصد شرکت‌کنندگان در این ارزیابی هم بر این باورند که تحولات اخیر در مذاکرات تجاری آمریکا و چین موجب کاهش تنش‌های تجاری نشده است. تقریباً اکثر شرکت‌کنندگان بر این باورند که روابط تجاری آمریکا و چین تا پایان سال ۲۰۲۰ در شرایط فعلی باقی خواهد ماند و تغییری نخواهد کرد. همچنین طبق این ارزیابی شانس وقوع رکود اقتصادی آمریکا در دوازده ماه آینده از ۳۰ درصد به ۳۵ درصد افزایش یافته است.

پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۰۹(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

بعد از این‌که خوش‌بینی‌ها به آینده روابط تجاری آمریکا و چین و هم‌چنین حل‌وفصل مسئله BREXIT افزایش یافت، امروز به نظر می‌رسد که محرکی برای بازار وجود ندارد. به غیر از افزایش احتمال برگزاری انتخابات سرتاسری در انگلستان، خبر جدیدی از BREXIT با مذاکرات تجاری آمریکا و چین منتشر نشده است. در مقابل پیش‌بینی‌ها از رشد اقتصادی سنگاپور و کره جنوبی ناامیدکننده بوده است. همچنین نخست‌وزیر ژاپن با رئیس‌جمهور کره جنوبی دیدار کرده تا تنش‌های اخیر تجاری میان دو کشور را کاهش دهند و در عین حال طرفین موافقت کرده‌اند که بر سر مسئله کره شمالی با یکدیگر همکاری کنند.
امروز در تقویم اقتصادی فارکس شاخص PMI استرالیا و ژاپن منتشر شدند که نتوانستند تأثیر چندانی بر بازار بگذارند. امروز تمرکز اصلی بازار به نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی اروپا خواهد بود. از دید جریانات ریسکی هم شاهد نوسانات محدود و مبهم در شاخص‌های سهام منطقه‌ای آسیا هستیم. در بازار فارکس هم اکثر جفت ارزهای اصلی به نوسانات محدود ادامه می‌دهند. در حال حاضر رویدادهای ریسکی پیش روی بازار انتشار گزارش‌های PMI ناحیه یورو و آلمان است که بدون شک بازار را پیش از نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی اروپا به حرکت در خواهند آورد. در آمریکا هم شاخص‌های PMI، شاخص سفارشات کالاهای بادوام و شاخص فروش خانه‌های نوساز را در پیش داریم. در این میان سرمایه‌گذاران باید به اخبار احتمالی از مذاکرات تجاری آمریکا و چین هم توجه کنند. به احتمال زیاد فاز اول توافق تجاری در ماه نوامبر امضا خواهد شد.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

امروز بازار فارکس نوسانات محدودی را تجربه می‌کند و در کل بازار آرام و ساکتی را شاهد هستیم. با این حال به نظر می‌رسد که با جریانات تثبیت سود مواجه هستیم. تقویم اقتصادی فارکس خالی است و جریانات ریسکی در بازارهای سهام هم بسیار ضعیف است. با این وجود دلار آمریکا در برابر اکثر ارزهای اصلی (به جز) ین ژاپن رشد نسبی را ثبت کرده است. رشد دلار آمریکا نشانگر محافظه‌کاری سرمایه گذاران و جریانات ضعیف تثبیت سود است.
امروز پوند انگلستان اندکی تحت‌فشار فروش قرار گرفته که به خاطر به تعویق افتادن BREXIT است. بایستی توجه داشت که اگر آینده BREXIT همچنان برای بازار مبهم باقی بماند، شاهد تثبیت سود خریداران پوند خواهیم بود که درنهایت موجب تضعیف GBPUSD خواهد شد. با این حال بایستی توجه داشت که بازار دیگر نگران خروج بدون توافق نیست، اما الحاق اصلاحیه‌های اضافی به توافق BREXIT می‌تواند درنهایت منجر به برگزاری انتخابات جدید شود و شاید حتی همه‌پرسی دومی برای BREXIT برگزار شود. به همین دلیل در چند هفته آینده دوباره شاهد شک و تردید سرمایه گذاران نسبت به آینده BREXIT خواهیم بود که خبر خوبی برای پوند نیست.
امروز در بازار آمریکای شمالی تقویم اقتصادی فارکس خالی است و به همین دلیل انتظار می‌رود که نوسانات بازار فارکس هم محدود باشند. با این حال اگر خبری از مذاکرات تجاری آمریکا و چین، BREXIT و یا آینده سیاست‌های پولی بانک مرکزی منتشر شود، شاید بازار نوسانات کوتاه‌مدتی را تجربه کند.

عملکرد دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی فارکس

از ابتدای هفته تنها دلار کانادا و دلار نیوزیلند در برابر دلار آمریکا تقویت شده اند

چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰(جــدیدترین)

آخرین اخبار از وضعیت BREXIT

اخبار فارکس

وزیر امور خارجه آلمان گفته که به تعویق انداختن دو یا سه‌هفته‌ای BREXIT مشکلی ندارد، اما اتحادیه اروپا باید بداند که دلیل به تعویق انداختن BREXIT چیست؟ در همین حال یکی از اعضای حزب مخالف دولت انگلستان (حزب کارگر) گفته که اگر اتحادیه اروپا با تمدید BREXIT موافقت کند، این حزب از برگزاری انتخابات سرتاسری حمایت خواهد کرد.

چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۰۶(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز اکثر شاخص‌های سهام منطقه‌ای آسیا افت کرده‌اند. سرمایه‌گذاران در حال ارزیابی تحولات سیاسی جهانی و گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی هستند. گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی بزرگ می‌تواند وضعیت سلامت اقتصاد جهانی را به‌خوبی به تصویر بکشد. در بازار فارکس پوند انگلستان از ۱٫۳۰ دلار فاصله گرفته و نوسانی است.
شاخص سهام ژاپن تغییر قابل‌توجهی نداشته اما شاخص‌های سهام چین، کره جنوبی و استرالیا افت کرده‌اند. در این میان شاخص سهام هنگ‌کنگ بدترین عملکرد را به نمایش گذاشته است. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم افت کرده‌اند. دیشب بورس سهام آمریکا بعد از رشدهای اولیه سقوط کرد و در محدوده منفی بسته شد. نگرانی‌ها از آینده نامعلوم BREXIT موجب تشدید جریانات ریسک گریزی شده است. شاخص داوجونز (Dow Jones)، نزدک (Nasdaq) و S&P 500 معاملات دیشب را با افت جزئی به پایان رساندند.
پارلمان انگلستان کلیات طرح توافق BREXIT را تصویب کرد، اما برنامه زمانی پیشنهادی دولت برای تبدیل توافق BREXIT به قانون (در سه روز کاری) را رد کرد. پارلمان انگلستان عجله‌ای برای تصویب توافق ندارد. دولت انگلستان تأکید کرده که باید ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شد و عجله دولت برای تبدیل توافق به قانون هم همین بود. با توجه به این‌که پارلمان با دولت مخالفت کرده، احتمال برگزاری انتخابات سرتاسری در انگلستان افزایش یافته است. در این میان رئیس شورای اتحادیه اروپا (Tusk) پیشنهاد داده که اتحادیه با درخواست تمدید BREXIT موافقت کند.
به غیر از مسائل سیاسی، سرمایه گذاران به گزارش‌های مالی هم توجه دارند. این هفته تقریباً گزارش مالی ۲۰ درصد شرکت‌های لیست شده در شاخص S&P 500 منتشر خواهد شد. تا به این جای کار بر خلاف انتظارات گزارش‌ها نسبتاً مثبت بوده‌اند. از دید تحلیل فاندامنتال بازارهای سهام جهانی می‌خواهند به رشد خود ادامه دهند، به‌خصوص که گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی خوب بوده است. اما نگرانی‌های سیاسی مانع از رشد بازارهای سهام می‌شوند. در بازار نفت خام بعد از جهش صعودی دیروز شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم. گفته می‌شود که اوپک (OPEC) به همراه سایر تولیدکنندگان بزرگ دنیا به فکر کاهش بیشتر سطح تولید نفت خام در سال ۲۰۲۰ هستند.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳(جــدیدترین)

نوسان ۱۰۰ پیپی پوند در واکنش به اخبار BREXIT

اخبار فارکس

دولت انگلستان در اولین رأی‌گیری امروز پارلمان پیروز شد. در مجلس عوام انگلستان لایحه اجرای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به رأی گذاشته شد، که همان پیاده‌سازی توافق BREXIT دولت بود. این لایحه به تصویب پارلمان رسید. با این حال دومین رأی‌گیری که در رابطه با بررسی توافق توسط نمایندگان در سه روز کاری بود رأی نیاورد. دولت می‌خواست که در سه روز کاری توافق بررسی و تائید شود تا انگلستان بتواند در ۳۱ اکتبر اتحادیه اروپا را ترک کند. دولت تهدید کرده بود که اگر پارلمان با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا در ۳۱ اکتبر موافقت نکند، روند خروج همراه با توافق انگلستان از اتحادیه اروپا را رها خواهد کرد و به دنبال برگزاری انتخابات خواهد بود. پوند انگلستان در واکنش به نتیجه رأی‌گیری اول تقویت شد و تا ۱٫۳۰ دلار جهش کرد، اما در ادامه شاهد نفوذ GBPUSD به زیر ۱٫۲۹ دلار بودیم. با این حال بایستی توجه داشت که این اولین بار است که توافق BREXIT در پارلمان تائید شده است.
پارلمان انگلستان عجله‌ای برای تبدیل طرح توافق BREXIT به قانون ندارد و همین مسئله آینده BREXIT را دوباره با ابهام مواجه کرده است. نخست‌وزیر انگلستان در واکنش به این مسئله گفته که دولت باید به آماده‌سازی برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا سرعت دهد. “انگلستان در ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، چه با توافق چه بدون توافق!”

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۹(جــدیدترین)

دولت انگلستان برای به تعویق انداختن BREXIT آماده است

اخبار فارکس

به گفته سردبیر سیاسی The Financial Times، نخست‌وزیر انگلستان آماده است تا درصورتی‌که امروز در پارلمان شکست بخورد، زمان خروج انگلستان از اتحادیه اروپا را به اندازه ده روز به تأخیر بیندازد. پوند انگلستان واکنش مثبتی به این خبر نشان داده است.

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰(جــدیدترین)

شایعه: اوپک پلاس (OPEC+) سطح تولید نفت خام را دوباره پاین خواهد آورد

اخبار بازار نفت خام

به گزارش رویترز از منابع آگاه، اوپک پلاس (OPEC+) به دنبال کاهش بیشتر سطح تولید نفت خام در نشست ماه دسامبر است. اوپک پلاس به دلیل نگرانی از چشم‌انداز ضعیف تقاضای جهانی نفت خام در سال ۲۰۲۰ به این فکر افتاده است. “عربستان می‌خواهد مانع از کاهش قیمت نفت خام شود. اما در حال حاضر آن‌ها می‌خواهند اطمینان یابند که کشورهایی مثل نیجریه و عراق به طور کامل به تعهدات خود در رابطه با کاهش سطح تولید نفت عمل خواهند کرد. در ماه دسامبر تصمیم نهایی در رابطه با کاهش بیشتر سطح تولید نفت خام در سال ۲۰۲۰ اتخاذ خواهد شد.” قیمت نفت خام سبک (WTI) در واکنش به این خبر جهش کرد.

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶(جــدیدترین)

گزارش های مالی شرکت های سهامی نسبتا بهتر از انتظارات بوده اند

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آمریکا

بورس سهام آمریکا از محدوده مثبت آغاز به کار کرده و شاخص S&P 500 با عبور از ۳ هزار واحد در حال نزدیک شدن به اوج قیمتی تاریخی است. اخبار خوبی از شرکت‌های سهامی به گوش می‌رسد. شرکت Biogen Inc. اعلام کرده که از قانون‌گذاران دارویی آمریکا مجوز آزماش درمانی جدیدی برای بیماری آلزایمر را درخواست خواهد کرد. گزارش مالی شرکت هارلی دیویدسون، Procter & Gamble Co، United Technologies و United Parcel Service بهتر از انتظارات بازار بوده است. این هفته تقریباً یک‌پنجم شرکت‌های لیست شده در شاخص S&P 500 گزارش‌های مالی خود را به روز رسانی خواهند کرد. تا به این جای کار اکثر گزارش‌های مالی منتشر شده خوب بوده‌اند. در بازار فارکس دلار آمریکا عملکرد مبهمی دارد. دلار کانادا هم در واکنش به گزارش خرده‌فروشی ضعیف این کشور سقوط کرده است.

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

نوسانات محدودی را در بازار فارکس شاهد هستیم و اکثر جفت ارزهای اصلی در دامنه محدودی در حال نوسان هستند. گزارش اقتصادی مهمی منتشر نشده و خبر خاصی هم نبوده است. با این حال پوند انگلستان پیش از رأی‌گیری پارلمان تضعیف شده است. به نظر می‌رسد که شاید نخست‌وزیر انگلستان این شانس را داشته باشد که توافق را به تصویب پارلمان برساند. با این حال حتی اگر توافق هم به تصویب برسد، نمایندگان مخالف دولت می‌توانند تا پیش از ۳۱ اکتبر برای توافق BREXIT مشکل ایجاد کنند.
نمایندگان پارلمان نگران هستند که با وجود چنین پیچیدگی در توافق، نخست‌وزیر انگلستان هیچ مذاکره‌ای در رابطه با توافق تجاری با اتحادیه اروپا انجام نداده است. در همین حال نخست‌وزیر انگلستان عجله دارد که توافق را سریعاً نهایی کند. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که در دو هفته آینده شاهد نبرد پارلمان و دولت باشیم. بازار هم تنها به دنبال یک راه‌حل نهایی برای حل بحران BREXIT است و اگر دوباره آینده BREXIT با ابهام مواجه شود، شاهد جریانات تثبیت سود در پوند انگلستان خواهیم بود. پوند انگلستان در اوایل معاملات لندن سقوط کرد و به زیر ۱٫۲۹۵۰ دلار رسید. اگر امروز نتیجه رأی‌گیری پارلمان خوب باشد، GBPUSD می‌تواند دوباره به سمت ۱٫۳۰ دلار حرکت کند.
در کانادا جاستین ترودا برای دومین بار دولت این کشور را رهبری خواهد کرد. دلار کانادا واکنشی به این خبر نشان نداده است. امروز در تقویم اقتصادی فارکس گزارش شاخص خرده‌فروشی کانادا را در پیش داریم که انتظار می‌رود تغییر قابل‌توجهی نسبت به دور قبل نکرده باشد. اما اگر داده‌های اقتصادی کانادا بهتر از انتظارات باشند، USDCAD می‌تواند دوباره به ۱٫۳۰۵۰ سقوط کند.

عملکرد دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی فارکس

از ابتدای هفته تنها ارز های کالایی در برابر دلار آمریکا تقویت شده اند

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

شاخص‌های سهام اروپا به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا افت کرده‌اند. سرمایه‌گذاران در حال ارزیابی گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی هستند و در همین حال شانس امضای توافق تجاری آمریکا و چین در ماه نوامبر افزایش یافته است. با این حال جریانات ریسکی بازار بسیار ضعیف هستند. تقاضا برای اوراق خزانه‌داری افزایش یافته و پوند انگلستان هم نوسانی است.
شاخص Stoxx Europe 600 به خاطر گزارش‌های ضعیف مالی شرکت‌های سهامی افت کرده است. هر چند که سود شرکت UBS بهتر از انتظارات بازار بوده، اما این شرکت سوئیسی گفته که تقریباً ۱۰۰ میلیون دلار برای بازسازی یکی از واحدها هزینه خواهد کرد. شرکت داروسازی Novartis هم پیش‌بینی سود خود را برای سومین بار در سال ۲۰۱۹ افزایش داده است. شاخص آتی S&P 500 هم افت کرده است. این در حالی است که دیروز شاخص سهام S&P 500 آمریکا در بالای ۳ هزار واحد بسته شد. این هفته گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی بزرگی منتشر خواهد شد و تقریباً یک‌پنجم شرکت‌های حاضر در شاخص S&P 500 گزارش‌های مالی خود را منتشر خواهند کرد. تا به این جای کار نتیجه گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی بهتر از انتظارات بازار بوده است.

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۷:۴۷(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز اکثر شاخص‌های سهام آسیایی رشد کرده‌اند و شاهد جریانات ریسک‌پذیری خوبی در بازارهای مالی هستیم. اخبار مثبتی از مذاکرات تجاری آمریکا و چین منتشر شده و همین مسئله موجب خوش‌بینی سرمایه‌گذاران شده است. بازار سهام کره جنوبی بیشترین رشد را ثبت کرده و در هنگ‌کنگ، استرالیا و چین هم شاهد رشدهای جزئی هستیم. امروز بازار سهام ژاپن به خاطر تعطیلی عمومی بسته است.
در بورس سهام آمریکا ترکیبی از اخبار مثبت تجاری و همچنین گزارش‌های خوب مالی شرکت‌های سهامی باعث شد تا شاخص‌های سهام آمریکا در محدوده مثبتی به کار خود پایان دهند. شاخص داوجونز (Dow Jones) به اندازه ۰٫۲۱ درصد، شاخص S&P 500 به اندازه ۰٫۶۹ درصد و شاخص نزدک (NASDAQ) به اندازه ۰٫۹۱ درصد رشد داشتند. دیروز رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین در ماه نوامبر امضا خواهد شد. شاخص آتی S&P 500 به بالای ۳ هزار واحد عبور کرده است. در بورس سهام آمریکا رالی صعودی سهام شرکت اپل و سقوط قیمت بوئینگ مهم‌ترین اتفاقات بازار بودند.
در بازار فارکس پوند انگلستان وضعیت نسبتاً با ثباتی در زیر ۱٫۳۰ دلار دارد. نخست‌وزیر انگلستان در تلاش است تا توافق به دست آمده با اتحادیه اروپا را به تصویب پارلمان برساند. در هر صوت امروز تمرکز اصلی بازار باز هم به گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی خواهد بود. تحلیلگران پیش‌بینی‌ها در رابطه با رشد سودآوری شرکت‌های حاضر در شاخص S&P 500 را کاهش داده‌اند. بایستی دید که آیا واقعاً تنش‌های تجاری اخیر و مسئله BREXIT آسیب جدی بر عملکرد شرکت‌های سهامی وارد کرده یا خیر؟
از دید تحلیل فاندامنتال هنوز هم نگرانی‌هایی از چشم‌انداز اقتصاد جهانی وجود دارد. تا به اینجای کار گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی بزرگ دنیا خیلی هم بد نبوده‌اند و سرمایه نقد زیادی خارج از بازار منتظر فرصتی برای ورود است. از کانادا خبر می‌رسد که نخست‌وزیر ترودا برای دومین دوره در انتخابات این کشور پیروز شده است.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴(جــدیدترین)

نظرات مهم وزیر بازرگانی آمریکا

اخبار فارکس

وزیر بازرگانی آمریکا (Ross) گفته که ضرورتی ندارد که فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین در ماه نوامبر نهایی شود. “باید اطمینان حاصل کرد که توافق به دست آمده درست است.” او در ادامه گفته که فازهای دوم و سوم توافق تجاری بخش مهم توافق را شامل می‌شوند. به نظر می‌رسد که وزیر بازرگانی آمریکا در حال مدیریت انتظارات بازار است و نمی‌خواهد که بازار انتظار زیادی از فاز اول توافق تجاری داشته باشد. در هر صورت فعلاً تمرکز بازار به مسئله BREXIT است و به همین دلیل سرمایه‌گذاران واکنشی به سخنان وزیر بازرگانی آمریکا نشان ندادند.

دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

امروز در بازار فارکس شاهد تضعیف ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای اصلی هستیم. در تعطیلات آخر هفته ریسک خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا به خاطر تصویب اصلاحیه تأخیر در BREXIT به طور قابل توجهی کاهش یافت. در حال حاضر شانس تصویب توافق BREXIT در پارلمان انگلستان ۵۰-۵۰ است، هر چند که ارزیابی‌های اخیر نشان می‌دهند که شاید پارلمان توافق را در نهایت تصویب کند. با این حال هنوز موانع زیادی در پارلمان برای تصویب این توافق وجود دارد. موانعی مثل اصلاحیه اتحادیه گمرکی کامل و برگزاری همه‌پرسی دوم BREXIT.
هر چند که روند BREXIT پیچیده است، اما به نظر می‌رسد که بازار نسبت به آینده خوش‌بین است و همین مسئله باعث نفوذ پوند به بالای ۱٫۳۰ دلار شده است. در سایر جفت ارزهای اصلی بازار شاهد رشد دلار استرالیا و دلار نیوزیلند در برابر دلار آمریکا هستیم. AUDUSD به دنبال رسیدن به ۰٫۶۹ دلار و NZDUSD به دنبال عبور از ۰٫۶۴ است. هیچ خبر مهمی که بتواند از ارزهای ریسکی حمایت کند منتشر نشده است و تقویم اقتصادی فارکس هم خالی است. با این حال به نظر می‌رسد که افزایش قیمت کالاهای اساسی دلیل اصلی رشد ارزهای کالایی بوده است.
دلار نیوزیلند در ۰٫۶۴۵۰ و دلار استرالیا در ۰٫۷۰ با مقاومت‌های بلندمدت مواجه خواهند شد. با این حال حرکات قیمتی بلندمدت هر دو جفت ارز از تشکیل کف قیمتی حکایت دارند و اگر جریانات ریسک‌پذیری ادامه یابند، می‌توان انتظار رشد سایر دارایی‌های ریسکی را هم داشت. تشدید جریانات ریسک‌پذیری در چنین شرایطی می‌تواند عجیب باشد، چون‌که از دید تحلیل فاندامنتال برآوردهای GDP اقتصاد جهانی با تعدیل منفی همراه بوده‌اند.

عملکرد دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی فارکس

در اولین روز معاملاتی هفته دلار آمریکا روند مشخصی در برابر رقبا ندارد

دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

شاخص‌های سهام اروپا و آتی آمریکا رشد کرده‌اند و در بورس سهام آسیا هم شاهد رشد شاخص‌های سهام منطقه‌ای بودیم. سرمایه‌گذاران منتظر اخبار جدید در رابطه با مذاکرات تجاری آمریکا و چین و همچنین گزارش‌های مالی شرکت‌های بزرگی مثل آمازون هستند. در میان بهبود تمایلات ریسک‌پذیری بازارهای مالی هم شاهد کاهش تقاضا برای اوراق قرضه دولتی هستیم.
رشد سهام شرکت‌های معدنی و بانکی از شاخص Stoxx Europe 600 حمایت کرده است. در آسیا هم در اواخر معاملات شاهد بازگشت صعودی شاخص‌های سهام منطقه‌ای بودیم. در بازار فارکس، پوند انگلستان به بالاترین سطح قیمتی از ماه مه رسیده است. پارلمان انگلستان در حال آماده شدن برای بررسی توافق جدید BREXIT است. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم از بازگشایی مثبت بورس وال استریت حکایت دارند. اخیراً شاخص‌های سهام آمریکا به نزدیکی اوج‌های تاریخی خود رسیده‌اند.
در بازار فارکس دلار آمریکا در برابر اکثر ارزهای اصلی تحت فشار قرار گرفته است. در حال حاضر سرمایه‌گذاران بازارهای مالی منتظر گزارش‌های شرکت‌های سهامی مثل China Mobile، McDonald’s و آمازون هستند. همه می‌خواهند بدانند که تنش‌های تجاری آمریکا و چین چه تأثیری بر عملکرد شرکت‌های بزرگ دنیا داشته است؟ اخیراً معاون نخست‌وزیر چین گفته که پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات تجاری و دست‌یابی به توافق تجاری اولیه مشاهده شده است.

 

دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰(جــدیدترین)

پوند به بالای ۱٫۳۰دلار عبور کرد

اخبار فارکس

پوند انگلستان به بالای ۱٫۳۰ دلار نفوذ کرده است. ظاهراً گفته می شود که شانس تصویب توافق جدید BREXIT در پارلمان انگلستان افزایش یافته است.

دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳(جــدیدترین)

سکه دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)

تحلیل بنیادی بازار ارز دیجیتال

چرا بانک‌های مرکزی ناگهان در برابر ارزهای دیجیتال موضع گرفتند؟

بانک‌های مرکزی دنیا زمانی توجه جدی به مسئله ارزهای دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی ها (cryptocurrency) نداشتند، اما اخیراً شاهد حساسیت بالای بانک‌های مرکزی به این موضوع هستیم. زمانی که بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال در بازار محبوبیت پیدا کرده بود، بانک‌های مرکزی به راحتی می‌توانستند به آن بی‌توجهی کنند و آن را جدی نگیرند. چون‌که بیت کوین بیشتر برای کارهای غیرقانونی و پول‌شویی به کار گرفته می‌شد. اما از زمانی که شرکت فیس‌بوک از ارز دیجیتال خاص خود (لیبرا – Libra) حرف زده، بسیاری از قانون‌گذاران و بانک‌های مرکزی دنیا موضع گرفته‌اند و آن را تهدیدی برای رژیم پولی فعلی عنوان کرده‌اند. بانک‌های مرکزی چین، سوئد، باهاماس و چند کشور دیگر در زمینه ارزهای دیجیتال آزمایش‌هایی انجام داده‌اند و حتی برخی از آن‌ها به زودی ارز دیجیتال خود را عرضه خواهند کرد. اما برخی دیگر از بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا مثل فدرال رزرو آمریکا تنها نظاره‌گر اوضاع هستند.

چه چیزی در این مدت تغییر کرده است؟

فیس‌بوک با دو میلیارد کاربر می‌تواند ارز دیجیتال خود را به راحتی و در زمان کوتاهی به یکی از پول‌های رایج دنیا تبدیل کند. اگر دو میلیارد کاربر از لیبرا برای انجام تراکنش‌های روزانه خود استفاده کنند، سایر ارزهای رایج بازار به مرور از مبادلات حذف خواهند شد. در این صورت لیبرا هم به یک سکه پایدار مثل Tether تبدیل خواهد شد. سکه‌های پایدار ارزهای دیجیتالی هستند که از یک دارایی کم نوسان مثل دلار به عنوان پشتوانه استفاده می‌کنند، تا از نوسانات شدید در امان بمانند. کاهش نوسانات در سکه‌های دیجیتال پایدار به آن‌ها کمک می‌کند تا به یکی از بهترین گزینه‌ها برای انجام تراکنش‌های روزانه تبدیل شوند. در مقابل سکه‌های بیت کوین و اتریوم به خاطر نوسانات شدید قیمتی جهت انجام تراکنش‌های مالی و تجاری کاربردی ندارند. نگرانی اصلی بانک‌های مرکزی از این است که سکه‌های دیجیتال جدید مثل لیبرا به سرعت در تمام دنیا مورد استفاده قرار گیرند و تهدیدی برای ثبات، حریم شخصی و کلیت سیستم مالی کشورها باشد و بانک‌های مرکزی نتوانند دیگر از سیاست‌های پولی برای کنترل فعالیت‌های اقتصادی استفاده کنند.

سکه دیجیتال بانک مرکزی چه شکلی خواهد بود؟

انتظار می‌رود که سکه دیجیتال بانک‌های مرکزی بیشتر شبیه لیبرا باشد تا بیت کوین. بیت کوین با این هدف که بانک مرکزی از سیستم مالی کنار گذاشته شود، تولید شده است. با این حال بسیاری از بانک‌های مرکزی دنیا از عربستان تا تایلند از همان تکنولوژی به کار رفته در بیت کوین استفاده می‌کنند. با این حال بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که فناوری بلاک چین (Blockchain) نمی‌تواند به طور هم‌زمان حجم بزرگی از تراکنش‌های پولی را پردازش کند. به طور مثال گفته می شود که اتریوم (Ethereum) می‌تواند به طور متوسط در هر ثانیه ۱۵ تراکنش را انجام دهد، در حالی که شبکه Visa Inc. می‌تواند ۲۴ هزار تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند.

بانک‌های مرکزی چه برنامه‌ای دارند؟

پروژه‌های بانک مرکزی را می‌توان به دو بخش عمده و خرده تقسیم کرد. در پروژه‌های عمده، دسترسی به ارزهای دیجیتال تنها محدود به بانک‌ها و مؤسسات مالی خواهد بود. در این پروژه‌ها هدف تسریع و کاهش هزینه تراکنش‌های مالی موجود در سیستم فعلی است. در بخش خرده‌فروشی سکه‌های دیجیتال بانک‌های مرکزی (CBDC) در اختیار عموم قرار خواهند گرفت، اما بانک‌های مرکزی اطمینان حاصل خواهد کرد که سکه‌های دیجیتال برای پول‌شویی و حمایت مالی تروریست‌ها استفاده نخواهند شد و در عین حال اطلاعات مالیاتی را هم در اختیار دولت قرار خواهد داد.

کدام بانک مرکزی در حال استفاده از سکه دیجیتال (CBDC) است؟

برخی از جزایر کارائیب شرقی که بانک مرکزی مشترکی دارند، ارز دیجیتال خود را منتشر کرده‌اند و در حال حاضر توسط مصرف‌کنندگان و تجار مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال اولین بانک مرکزی بزرگ دنیا که در سطح گسترده‌ای می‌خواهد ارز دیجیتال را مورد استفاده قرار دهد، بانک مرکزی چین است. بانک مرکزی چین بعد از پنج سال مطالعه در این رابطه، در ماه اوت اعلام کرد که با زمان انتشار ارز دیجیتال خود فاصله کمی دارد. بانک مرکزی سوئد هم در حال بررسی ارز دیجیتال e-krona است. بانک مرکزی سوئیس هم با بورس سهام SIX همکاری می‌کند تا ارز دیجیتال خود برای انجام معاملات و تسویه حساب‌ها در بازارهای مالی را راه‌اندازی کند. در این میان فدرال رزرو آمریکا، بانک مرکزی ژاپن، روسیه و آلمان برنامه‌ای برای استفاده از ارزهای دیجیتال ندارند. رئیس جدید بانک مرکزی اروپا و رئیس بانک مرکزی انگلستان هم از ایده استفاده از تکنولوژی جدید استقبال کرده‌اند.

مزیت استفاده از ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی در چیست؟

اگر بانک‌های مرکزی بتوانند بر موانع فنی غلبه کنند، ارزهای دیجیتال می‌توانند سرعت تراکنش‌های پولی را در عین کاهش هزینه‌ها، بالا ببرند. همچنین ارزهای دیجیتال می‌توانند نقل‌وانتقال پول در میان کشورها را هم تسهیل کنند. اخیراً مقاله‌ای در این رابطه منتشر شده که نشان می‌دهد که ارزهای دیجیتال جدید می‌توانند محل امنی برای پس‌انداز سرمایه‌گذاران خرد باشند. در واقع اگر ارز محلی کشوری سقوط کند، سرمایه‌گذار خرد می‌تواند با خرید ارزهای دیجیتال با پشتوانه ارزهای رایج دنیا از دارایی خود محافظت کند.

دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸(جــدیدترین)

فیس‌بوک راه کار تازه ای برای ارائه لیبرا پیشنهاد داده است

اخبار بازار ارز دیجیتال

مسئول پروژه لیبرا (Libra) فیس‌بوک گفته که این شرکت می‌تواند از کریپتوکارنسی با پشتوانه ارز ملی مثل دلار آمریکا به جای پیشنهاد اولیه خود استفاده کند. David Marcus اعلام کرده که شرکت فیس‌بوک آماده است تا از روش‌های جایگزین دیگری برای ارائه ارز دیجیتال خود استفاده کند. “ما می‌توانیم از سکه‌هایی با پشتوانه دلار، یورو، پوند و سایر ارزهای اصلی استفاده کنیم.” او تأکید کرده که پروژه لیبرا از ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی خواهد شد. با این حال او در ادامه گفته که فیس‌بوک تنها زمانی این پروژه را شروع خواهد کرد که به تمام نگرانی‌های قانونی در این رابطه پایان دهد. اخیراً شک و تردیدها نسبت به راه اندازه لیبرا افزایش یافته به‌طوری‌که مدیر ارشد اجرایی JPMorgan اخیراً گفته بود که لیبرا ایده خوبی است که هیچ‌گاه عملی نخواهد شد.