دیدبان: اخبار و تحلیل های لحظه ای بازار فارکس، طلا و نفت خام

پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

با وجود اینکه در بازارهای آسیا شاهد رشد خوب شاخص‌های سهامی بودیم، اما در بازار اروپا نوسانات محدودی را شاهد هستیم. در نبود خبر و محرک جدیدی، بازار فارکس هم نوسانات محدودی را تجربه می‌کند. در کل بازار آرامی را شاهد هستیم. در بازار فارکس یورو همچنان از نرخ رُند ۱٫۱۰ دلاری حمایت می‌کند. هر چند که در طول یک ماه گذشته شاخص‌های اقتصادی ناحیه یورو بهبود یافته‌اند، اما با این وجود معامله گران توجهی به داده‌های اقتصادی ندارند و جریانات آربیتراژ نرخ بهره محرک اصلی یورو بوده است.
رئیس بانک مرکزی اروپا به صراحت اعلام کرده که سیاست‌های پولی انبساطی همچنان ادامه خواهند داشتند و حداقل تا یک سال دیگر نرخ بهره ناحیه یورو منفی خواهد بود. این مسئله موجب شده تا یورو هم شبیه ین ژاپن رفتار کند. ین ژاپن به دلیل سیاست‌های انبساطی طولانی‌مدت بانک مرکزی و نرخ‌های بهره منفی، بهترین ارز برای خرید دارایی‌های ریسکی بوده است. از دید فاندامنتال یورو هم وضعیتی مشابه ین ژاپن دارد. یعنی سرمایه‌گذاران در زمان جریانات ریسک‌پذیری سریعاً با فروش یورو اقدام به خرید دارایی‌های ریسکی یا پربازده می‌کنند.
اگر به حرکات قیمتی EURUSD توجه کرده باشید، چند روز پیش وقتی بازارهای سهام سقوط می‌کردند، یورو سیر صعودی داشت. حال که بازارهای سهام رشد کرده‌اند، یورو سقوط کرده است. در حال حاضر بازارهای سهام نوسانات خنثی دارند و EURUSD هم حمایتی در اطراف ۱٫۱۰ دلار تشکیل داده است. شکست نزولی یا بازگشت صعودی از ۱٫۱۰ دلار به روند بازارهای سهام بستگی دارد.
بازارهای مالی دنیا به دلیل سیاست‌های انبساطی پولی بانک‌های مرکزی و گزارش‌های اقتصادی خوب آمریکا به آینده رشد اقتصاد جهانی خوش‌بین شده‌اند. دیروز رشد شاخصADP به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۵ رسید، اما شاخص اشتغال ISM بخش خدماتی آمریکا ضعیف بود. با این حال رشد اشتغال در بازار کار آمریکا هنوز هم ادامه دارد. اما اگر گزارش‌های NFP آمریکا که فردا منتشر خواهند شد، ضعیف‌تر از انتظارات باشند، جریانات ریسک گریزی نسبتاً شدیدی در بازار به راه خواهد افتاد. داده‌های ضعیف NFP می‌تواند به این معنی باشد که با وجود سیاست‌های انبساطی پولی، افت فعالیت‌های اقتصادی ادامه دارد.

عملکرد دلار آمریکا در بازار فارکس

از ابتدای هفته تنها دلار استرالیا و دلار نیوزیلند در برابر دلار آمریکا رشد کرده اند

پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰(جــدیدترین)

داده های اشتغال آمریکا تا چه اندازه برای بازار مهم هستند؟

تحلیل بنیادی دلار آمریکا

شاخص‌های اقتصادی قوی آمریکا از دارایی‌های این کشور حمایت کرده‌اند و در این میان شاهد رشد قوی ارزش دلار آمریکا هستیم. شاخص ISM بخش خدماتی امریکا از ۵۴٫۹ واحد به ۵۵٫۵ واحد افزایش یافته و رشد شاخص تغییرات اشتغال در بخش خصوصی آمریکا (ADP) هم بیشترین افزایش در چهار سال گذشته را ثبت کرده است. با این حال بایستی توجه داشت که رشد اشتغال در گزارش ISM بخش خدماتی ضعیف بود.
روز جمعه همه نگاه‌ها به داده‌های اشتغال آمریکا به خصوص شاخص NFP خواهد بود. داده‌های اقتصادی اخیر از رشد خوب NFP حکایت دارند، اما نباید انتظار رشد عالی این شاخص را داشت. از دید تحلیل فاندامنتال سؤال اصلی که باید سرمایه‌گذاران به آن جواب دهند این است که، داده‌های اشتغال آمریکا تا چه حد اهمیت دارند؟ داده‌های اشتغالی که فردا منتشر می‌شوند برای دوره پیش از شیوع ویروس کروناست. از سوی دیگر هم نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو هم به تازگی برگزار شده، پس بر سیاست‌های پولی فدرال رزرو هم تأثیری نخواهند داشت. این یعنی داده‌های اشتغال آمریکا تنها می‌توانند جریانات ریسکی را تشدید یا تضعیف کنند. اگر داده‌های اقتصادی آمریکا بهتر از انتظارات بازار باشند، دلار به همراه جریانات ریسک‌پذیری تقویت خواهد شد.

 

پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۲۹(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

خوش‌بینی‌ها به آینده اقتصاد جهانی ادامه دارد و به همین دلیل شاهد جریانات ریسک‌پذیری در بازارهای اوراق قرضه و سهام هستیم. در حالی که سرمایه‌گذاران امیدوارند تا در چند ماه آینده درمانی برای ویروس کرونا پیدا شود، دولت چین اعلام کرده که تعرفه واردات کالاهای آمریکایی را کاهش می‌دهد.
شاخص‌های سهام ژاپن و هنگ‌کنگ بیشترین رشد را ثبت کرده‌اند و بیش از ۲ درصد مثبت هستند. شاخص‌های سهام کره جنوبی، چین و استرالیا هم مثبت هستند. دیروز بازارهای سهام آمریکا در سطوح بالایی بسته شدند و این جریانات ریسک‌پذیری به بازارهای سهام آسیا هم سرایت کرده است. یوان هم به اطلاعیه دولت چین واکنش مثبتی نشان داده است. دولت چین قرار است تعرفه واردات کالاهای آمریکایی به ارزش ۷۵ میلیارد دلار را کاهش دهد. این تصمیم از روز ۱۴ فوریه اجرا خواهد شد. در بازار نفت خام هم خوش‌بینی‌ها به احتمال کاهش سطح تولید نفت خام اوپک پلاس (OPEC+) از قیمت‌ها حمایت کرده است.
هر چند که بازار به اخبار ویروس کرونا واکنش مثبتی نشان داده، اما سازمان بهداشت جهانی گفته که هنوز درمان تائید شده‌ای در کار نیست. هنگ‌کنگ اقدامات جدیدی را برای قرنطینه مسافرین چینی تدارک دیده است. از دید تحلیل فاندامنتال شرکت‌های سهامی همچنان در کوتاه‌مدت با مشکل مواجه خواهند بود. ویروس کرونا باعث افت فعالیت‌های اقتصادی شده است. اما اقدامات دولت چین در حمایت از اقتصاد این کشور به سرمایه‌گذاران این امید را داده که دولت چین دیگر به فکر تحقق بدترین سناریو نیست.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

دانشمندان چینی و انگلیسی توانسته‌اند راه درمان مؤثری برای کرونا پیدا کنند. همین خبر باعث تقویت جریانات ریسک‌پذیری در بازارهای مالی شده است. قبلاً پیش‌بینی می‌شد که راه درمان کرونا در چند سال آینده پیدا شود، اما در حال حاضر شاید در کمتر از چند ماه داروی مقابله با ویروس کرونا به بازار عرضه شود. شاخص‌های آتی سهام به اوج‌های تاریخی جدیدی رسیدند. سرمایه‌گذاران هنوز هم به پیامدهای منفی ویروس کرونا بر اقتصاد چین بی‌توجهی می‌کنند.
بانک مرکزی چین در حال تزریق نقدینگی به بازارهای مالی این کشور است و شاخص‌های اقتصادی قبل از شیوع بیماری کرونا هم بهتر از انتظارات بازار بوده‌اند. سرمایه‌گذاران هم به همین دلیل نسبت به آینده خوش‌بین شده‌اند. در تقویم اقتصادی فارکس ارزیابی نهایی شاخص‌های PMI ناحیه یورو و انگلستان منتشر شد که در کل نشانگر بهبود فعالیت‌های اقتصادی بودند. با این حال پوند واکنش بهتری نسبت به گزارش‌ها نشان داد و توانست به بالای ۱٫۳۰۵۰ عبور کند. اما یورو هنوز تحت فشار فروش قرار دارد.
از دید تحلیل فاندامنتال فشارهای فروش در EURUSD بیشتر به خاطر جریانات آربیتراژی نرخ بهره است. یورو یکی از بهترین ارزهای بازار برای آربیتراژ کنندگان نرخ بهره است. نرخ بهره یورو منفی است و در جریانات ریسک‌پذیری، سرمایه‌گذاران با فروش یورو اقدام به خرید ارزهای پر بازده می‌کنند. این یعنی یورو بیشتر به جریانات ریسکی حساس است تا شاخص‌های اقتصادی. در مقابل، پوند انگلستان در واکنش به بهبود فعالیت‌های اقتصادی در بخش خدماتی این کشور تقویت شده است. بخش خدماتی بزرگ‌ترین بخش اقتصادی انگلستان است.
امروز در آمریکای شمالی همه نگاه‌ها به شاخص‌های ADP و ISM بخش خدماتی آمریکا خواهد بود. نباید فراموش کرد که بخشی از جریانات ریسک‌پذیری بازارهای مالی هم به خاطر گزارش‌های خوب اقتصادی آمریکا بوده است. به همین دلیل اگر داده‌های اقتصادی امروز آمریکا بهتر از انتظارات بازار باشند، می‌توان انتظار صعود شاخص‌های سهامی به اوج‌های تاریخی جدید را داشت. در مقابل اگر داده‌های اقتصادی آمریکا ضعیف باشند، به احتمال زیاد جریانات ریسک‌پذیری تضعیف خواهد شد و سرمایه‌گذاران اقدام به تثبیت سود در دارایی‌های ریسکی (پر بازده) خواهند کرد.

عملکرد دلار آمریکا در بازار فارکس

از ابتدای هفته تنها دلار استرالیا و دلار نیوزیلند رشد جزئی در برابر دلار آمریکا ثبت کرده اند

چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷(جــدیدترین)

اخبار مثبتی از درمان ویروس کرونا به گوش می رسد

اخبار فارکس

اخبار خوبی از تولید داروهای درمانی برای ویروس کرونا به گوش می‌رسد. خبرگزاری Sky News اعلام کرده که دانشمندان انگلیسی در تلاش برای یافتن واکسنی برای ویروس کرونا به موفقیت قابل‌توجهی دست یافته‌اند. تلویزیون دولتی چین هم گزارش داده که تیم تحقیقاتی دانشگاه Zhejiang داروی مؤثری را برای درمان افراد آلوده به ویروس کرونا پیدا کرده است. این اخبار از جریانات ریسک‌پذیری بازارهای مالی حمایت کرده است.

چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲(جــدیدترین)

جریانات ریسک پذیری تا کی ادامه می یابند؟

تحلیل بنیادی بازار فارکس

در معاملات این هفته شاهد بهبود جریانات ریسک‌پذیری در بازارهای سهام و ارز (FX) هستیم. دیشب شاخص داوجونز بیش از ۴۰۰ واحد رشد کرد. رالی صعودی بازارهای سهام و بازگشت صعودی و قوی USDJPY از تقویت جریانات ریسک‌پذیری و کاهش نگرانی سرمایه‌گذاران از پیامدهای منفی ویروس کرونا حکایت دارند. اما بایستی توجه داشت که گزارش‌های اقتصادی و مالی که منتشر می‌شوند مربوط به دوره قبل از شیوع ویروس کرونا هستند. در واقع تنها عواملی که از بهبود تمایلات ریسک‌پذیری حمایت می‌کنند، گزارش‌های اقتصادی دوره‌های قبل و محرک‌های اقتصادی دولت چین هستند.
روز دوشنبه بانک‌های چین مجبور شدند تا نقدینگی سیستم مالی را افزایش دهند. دولت چین فروش‌های تعهدی را ممنوع اعلام کرد، نرخ بهره را به اندازه ۰٫۱۰ درصد کاهش داد و ۱۷۵ میلیارد دلار به سیستم بانکی این کشور پول تزریق کرد. حتی بانک مرکزی چین عملیات خریدوفروش اوراق قرضه کوتاه‌مدت یا همان عملیات Repo را هم انجام داد تا مطمئن شود که مشکلی در نقدینگی وجود ندارد. تیم دولتی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری از بازار سهام این کشور حمایت می‌کنند. در حال حاضر اقدامات دولت چین به همراه گزارش‌های اقتصادی و مالی خوب از سایر نقاط دنیا باعث شده تا سرمایه‌گذاران به آینده خوش‌بین باشند.
به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران فراموش کرده‌اند که ویروس SARS که در سال ۲۰۰۳ شیوع پیدا کرد، ۴۰ میلیارد دلار بر اقتصاد جهانی آسیب وارد کرد. ویروس کرونا باعث تعطیل بخش‌های اصلی اقتصاد چین شده و در عین حال شرکت‌های بزرگ خارجی هم فروشگاه‌های خود را در چین تعطیل کرده‌اند. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که آسیب ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی خیلی بیشتر از ویروس SARS باشد. هر چند فعلاً خوش‌بینی‌ها به آینده ادامه دارند، اما انتظار می‌رود که با انتشار گزارش‌های اقتصادی جدید، شاهد بازگشت مجدد جریانات ریسک گریزی به بازارهای مالی باشیم.

چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۳۴(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

از زمان شیوع ویروس کرونا این اولین بار است که بازارهای سهام آسیایی برای دومین روز متوالی مثبت هستند. بسیاری از سرمایه‌گذاران بر این باورند که پیامدهای منفی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی محدود و موقتی خواهد بود. به همین دلیل شاهد جریانات ریسک‌پذیری خوبی در بازار هستیم. در همین حال نرخ بازدهی اوراق قرضه جهانی هم افزایش یافته است. خوش‌بینی به آینده در تمامی بازارها دیده می‌شود.
شاخص‌های سهام ژاپن و چین بیش از یک درصد رشد کرده‌اند. نرخ بازدهی اوراق قرضه دولتی استرالیا به بالای یک درصد بازگشته است. این یعنی سرمایه‌گذاراناو دلار استرالیا دیگر انتظار کاهش نرخ بهره در آینده نزدیک را ندارند. دیشب شاخص سهام S&P 500 بیشترین رشد از ماه اوت تا به امروز را تجربه کرد. با این حال شاخص‌های آتی سهام آمریکا وضعیت خنثی و نوسانی دارند. سهام شرکت‌های فناوری به طور کامل افت‌های اخیر را جبران کرده‌اند.
در بازار فارکس، دلار استرالیا افت‌های اولیه امروز را جبران کرده است. رئیس بانک رزرو استرالیا (Lowe) گفته که هر چند جا برای کاهش نرخ‌های بهره وجود دارد، اما باید از ریسک نرخ‌های بهره پایین هم احتیاط کرد. هر چند در بازارهای مالی شاهد جریانات ریسک‌پذیری هستیم، اما باید توجه داشت که هنوز ریسک‌های پیش روی اقتصاد جهانی از بین نرفته‌اند. فعالیت‌های اقتصادی در بخش توریستی کاهش‌یافته است. با این وجود سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند بیشتر به اخبار مثبت توجه کنند. سهام شرکت Tesla Inc همچنان سیر صعودی دارد. گزارش‌های فصلی این شرکت بهتر از انتظارات بازار بودند و علاوه بر این به سهام شرکت‌های آسیایی مرتبط با Tesla هم کمک کرده است. یکی از تأمین‌کنندگان چینی برای دومین روز متوالی رشد ۱۰ درصدی را ثبت کرده است.

سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

امروز بازگشت صعودی و مثبت بازار سهام چین به سایر بازارهای سهام جهانی سرایت کرده و انتظار می‌رود که بازار سهام آمریکا هم از محدوده مثبتی بازگشایی شود. بانک مرکزی چین با تزریق نقدینگی به سیستم مالی این کشور در حال مبارزه با پیامدهای منفی ویروس کروناست. هر چند که هر روز بر تعداد کشته‌ها و افراد آلوده به ویروس کرونا اضافه می‌شود، اما به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران بر این عقیده‌اند که ویروس کرونا تنها مشکل کشور چین است و هنوز به یک معضل جهانی تبدیل نشده است.
امروز در استرالیا بانک رزرو این کشور از تغییر سیاست‌های پولی خودداری کرد. هر چند که بانک رزرو استرالیا نگران پیامدهای اقتصادی آتش‌سوزی گسترده اخیر و همچنین ویروس کروناست، اما این بانک مرکزی پیش‌بینی می‌کند که تأثیر منفی آن بر رشد اقتصادی استرالیا موقتی خواهد بود. بانک رزرو استرالیا تنها زمانی نرخ بهره را پایین خواهد آورد که شرایط رو به وخامت بگذارد.
امروز در بازار آمریکای شمالی گزارش مهمی منتشر نخواهد شد، به همین دلیل انتظار می‌رود که محرک اصلی بازار فارکس (FX) جریانات ریسکی بازارهای سهام باشد. دیروز شاخص ISM بخش تولیدی آمریکا بهتر از انتظارات بود. این مسئله باعث امیدواری سرمایه‌گذاران به آینده اقتصاد آمریکا شده است. اگر سایر داده‌های اقتصادی آمریکا هم مثبت باشند، شاخص‌های سهام آمریکا دوباره به سمت اوج‌های تاریخی حرکت خواهند کرد.

عملکرد دلار آمریکا در بازار فارکس

از ابتدای هفته تنها دلار استرالیا و دلار نیوزیلند رشد جزئی در برابر دلار آمریکا ثبت کرده اند

سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

جریانات ریسک‌پذیری در بازارهای مالی ادامه دارد. سرمایه‌گذاران در حال خرید دارایی‌های ریسک و فروش دارایی‌های امن هستند. شاخص‌های سهام اروپا به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا رشد کرده‌اند. ظاهراً سرمایه‌گذاران به تلاش دولت‌های جهانی برای مهار ویروس کرونا امیدوارند. قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا و اونس طلای جهانی پایین آمده است.
سهام شرکت‌های معدنی و شیمیایی بیشترین رشد را در شاخص Stoxx Europe 600 ثبت کرده‌اند. جریانات ریسک‌پذیری بازار موجب سقوط ارزش ین ژاپن شده و در عین حال تقاضا برای دارایی ریسکی مثل نفت خام افزایش یافته است. قیمت نفت خام بعد از چهار روز افت متوالی افزایش یافته است. در حال حاضر سرمایه‌گذاران بر این باورند که محدودیت‌های مسافرتی که برای مردم چین اعمال شده می‌تواند بر کنترل ویروس کرونا کمک کند. همچنین انتظار می‌رود که دولت چین سیاست‌های جدیدی را برای حمایت از رشد اقتصادی این کشور معرفی کند.
در بازار فارکس دلار آمریکا وضعیت نسبتاً باثباتی دارد. اما پوند انگلستان همچنان تحت‌فشار فروش قرار دارد. در اوایل هفته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه شاید نخست‌وزیر انگلستان مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا را ترک کند. در همین حال دلار استرالیا در واکنش به نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا تقویت شد. جریانات ریسک‌پذیری هم از ارزهای کالایی حمایت کرده است. بانک رزرو استرالیا در رابطه با ویروس کرونا گفته که هنوز زود است که از پیامدهای این بیماری حرف زد.

سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲(جــدیدترین)

نظرات مهم رئیس بانک مرکزی ژاپن – Kuroda

اخبار فارکس

رئیس بانک مرکزی ژاپن در رابطه با اثرات منفی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی گفته که پیامدهای این ویروس می‌تواند قابل توجه باشد، به‌خصوص که رشد اقتصاد چین بازتابی از رشد اقتصاد جهانی است. “به دقت در حال بررسی رشد اقتصادی، تورم و ثبات بازارهای مالی هستیم. پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا نگران کننده هستند. هر چند هنوز زمان آن نرسیده، اما اگر نیاز باشد سریعاً سیاست‌های انبساطی پولی را تشدید خواهیم کرد.”

 

سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۳۳(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز شاخص‌های سهام آسیا به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا رشد کرده‌اند. از دیروز شاهد بهبود جریانات ریسک‌پذیری در بازارهای سهام هستیم. امروز شاخص سهام چین بیش از دو درصد سقوط کرد، اما در کمتر از چند دقیقه تمام افت‌های اولیه را جبران کرد. در آسیا بازار سهام کره جنوبی بهترین عملکرد را به نمایش گذاشت و شاخص‌های سهام هنگ‌کنگ، ژاپن و استرالیا هم مثبت هستند.
در بازار نفت خام هم سرمایه‌گذاران در حال خرید نفت هستند و بازار توانسته بخشی از افت‌های اخیر را جبران کند. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هم افزایش یافته، اما دلار وضعیت خنثی دارد. بانک مرکزی چین هم نرخ مرجع ارز را تقویت کرده و نشانه‌هایی از حمایت دولت از بازار ارز این کشور دیده می‌شود. از دید تحلیل فاندامنتال پیش‌بینی می‌شود که دولت چین سیاست‌های انبساطی پولی جدیدی را برای حمایت از رشد اقتصادی معرفی کند. در همین حال گفته می‌شود که تعداد کشته‌های ناشی از ویروس کرونا به ۴۲۵ نفر رسیده و بیش از ۲۰ هزار نفر به این ویروس آلوده شده‌اند.
انتظار می‌رود که در بازار فارکس به تدریج تمرکز سرمایه‌گذاران به انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها معطوف شود. دلار استرالیا هم در واکنش به نشست تعیین نرخ بهره این کشور تقویت شده است. بانک رزرو استرالیا تغییری در نرخ‌های بهره اعمال نکرده است.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۱(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

امروز جریانات ریسک گریزی بازار به دلیل اقدامات دولت چین در تزریق نقدینگی به سیستم مالی این کشور به تعادل رسیده است. دولت چین در واکنش به سقوط ۷٫۷ درصدی شاخص سهام این کشور بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار نقدینگی به حساب رزرو بانک‌ها اضافه کرده و تمام فروش‌های تعهدی و حتی فروش‌های مؤسسات بزرگ مالی را جهت مقابله با سقوط قیمت سهام ممنوع اعلام کرد. این مسئله باعث بهبود جریانات ریسکی بازار شد، به‌طوری‌که رالی USDJPY به ۱۰۸٫۷۰ رسید و دلار استرالیا هم در برابر دلار آمریکا به سمت ۰٫۶۷ دلار حرکت کرد.
سرمایه‌گذاران می‌خواهند از بحران ویروس کرونا عبور کنند، اما هنوز معلوم نیست که آیا مداخلات کوتاه‌مدت دولت چین تأثیر بلندمدتی بر بازار خواهد گذاشت یا خیر؟ تقریباً دو سوم تولید کل اقتصاد چین به خاطر ویروس کرونا متوقف شده و اگر این تهدید ادامه‌دار باشد، بازار مجبور خواهد شد تا در قیمت‌گذاری‌ها تجدید نظر کند. با این وجود به نظر می‌رسد که آرامش نسبی بر بازار حاکم است.
در بازار فارکس تنها پوند انگلستان تحت فشار قرار دارد. شایعه شده که نخست‌وزیر انگلستان آماده است تا مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا را کنار بگذارد. شاید این خبر تنها یک شایعه باشد، اما در نهایت انتشار چنین اخباری باعث شک و تردید و نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به آینده خواهد شد. همچنین گفته می‌شود که اگر نخست‌وزیر انگلستان مذاکرات تجاری را کنار بگذارد، اعتراضات سرتاسری در انگلستان به راه خواهد افتاد. اعتراضات سرتاسری و عدم توافق تجاری با اتحادیه اروپا باعث افت رشد اقتصادی انگلستان و تقویت احتمال کاهش نرخ بهره این کشور خواهد شد.
از دید تحلیل فاندامنتال امروز تمرکز بازار به شاخص ISM بخش تولیدی آمریکا خواهد بود. از آنجایی که شاخص PMI شیکاگو ضعیف بوده، انتظار می‌رود که شاخص ISM هم ضعیف‌تر از انتظارات بازار باشد. اگر داده‌های اقتصادی امریکا ضعیف باشند، چشم‌انداز اقتصادی آمریکا نگران کننده خواهد بود. اگر افت شاخص‌های اقتصادی پیش از ویروس کرونا شدید باشد، مسلماً پیامدهای منفی این ویروس هم اوضاع را وخیم‌تر خواهد کرد. به همین دلیل شاید فعلاً جریانات ریسکی به تعادل رسیده‌اند، اما احتمالاً این تنها آرامش قبل از طوفان باشد.

عملکرد دلار آمریکا در بازار فارکس

در ابتدای هفته تنها دلار استرالیا و دلار نیوزیلند رشد جزئی در برابر دلار آمریکا ثبت کرده اند

دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

با وجود اینکه در ابتدای معاملات امروز بازار سهام چین سقوط کرد، اما هر سه شاخص آتی سهام آمریکا رشد کرده‌اند و بازارهای سهام اروپایی هم وضعیت باثباتی دارند. در اروپا رشد سهام شرکت‌های فناوری و مسافرتی افت سهام شرکت‌های معدنی را خنثی کرده‌اند. در همین حال بانک مرکزی چین برای آرام کردن بازارهای مالی این کشور به کاهش نرخ بهره و تزریق نقدینگی روی آورده است. امروز شاخص سهام چین تقریباً ۸ درصد سقوط کرد. در بازار کالا هم قرارداد های آتی سنگ‌آهن با فشار فروش جدی مواجه بودند. این در حالی است که بازارهای سهام ژاپن، کره جنوبی و استرالیا وضعیت نسبتاً بهتری داشتند و بازار سهام هنگ‌کنگ هم نوسانی بود.
در بازار نفت خام قیمت‌ها تغییر اندکی داشته‌اند و یوان چین هم تضعیف شده است. قیمت آتی مس برای سیزدهمین جلسه معاملاتی متوالی سقوط کرده است. نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا هنوز کاهش نیافته و هیچ نشانه‌ای از بهبود اوضاع دیده نمی‌شود. ویروس کرونا حداقل به زندگی ۳۶۰ نفر خاتمه داده است. در بازار فارکس شاهد جریانات ریسک‌پذیری ضعیفی هستیم و ارزش دلار آمریکا تا حدودی تقویت شده است. قیمت اونس طلای جهانی هم از بالای ۱۵۹۰ دلار به ۱۵۷۵ دلار سقوط کرده است.
از دید تحلیل فاندامنتال شاید قیمت اونس طلای جهانی دوباره از سوی خریداران حمایت شود. از دید نرخ‌های بهره، از نظر سرمایه‌گذاران شانس کاهش نرخ بهره تا ماه مارس بیش از ۲۵ درصد و تا ماه ژوئن تقریباً ۶۰ درصد است. انتظارات نرخ بهره‌ای از افزایش قیمت اونس طلای جهانی حمایت می‌کنند. با این حال این هفته گزارش‌های مهمی از آمریکا منتشر خواهند شد، به همین دلیل احتمالاً شاهد نوسانات نسبتاً شدیدی در بازار فارکس خواهیم بود. پیش‌بینی می‌شود که در هفته جاری محرک اصلی بازار انتظارات نرخ بهره سرمایه‌گذاران دلار آمریکا باشد.

دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۳۸(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز بازار سهام چین بعد از یک تعطیلی طولانی‌مدت باز شد و در اولین ساعات معاملاتی هم سقوط کرد. یوان چین تضعیف شده و نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا روز به روز بیشتر می‌شود. با این حال حمایت‌های دولت از بازار سهام این کشور باعث شده تا کمی از فشارهای فروش کاسته شود. شاخص‌های آتی سهام آمریکا مثبت هستند و تقاضا برای اوراق خزانه‌داری و سایر دارایی‌های حافظ ارزش کاهش یافته است. در بازار فارکس ارزش پوند انگلستان پایین آمده است. گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه نخست‌وزیر انگلستان می‌تواند هر وقت که خواست مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا را ترک کند.
شاخص سهام چین تقریباً از منفی ۹ درصد بازگشایی شد و قیمت آتی سنگ‌آهن و مس هم به پایین‌ترین قیمت مجاز روزانه سقوط کرده‌اند. با این حال شاخص‌های سهام ژاپن، کره جنوبی و استرالیا از کف‌های قیمتی به سمت بالا بازگشته‌اند و بازار سهام هنگ‌کنگ هم نوسانی است. قیمت نفت خام و اونس طلای جهانی افت جزئی داشته‌اند. هنوز هیچ نشانه امیدوار کننده‌ای که حکایت از کنترل یا درمان ویروس کرونا داشته باشد دیده نمی‌شود و تعداد کشته‌ها در چین به ۳۶۰ نفر رسیده است.
نگرانی‌ها از پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا به حدی است که بانک مرکزی چین نرخ بهره را کاهش داده و نقدینگی را به سیستم مالی این کشور تزریق کرده تا از سقوط بازارهای مالی جلوگیری کند. از دید تحلیل فاندامنتال به نظر می‌رسد که هنوز زمان خرید دارایی‌های ریسکی مثل سهام فرا نرسیده است. برای این‌که شرایط برای خرید دارایی‌های ریسکی فراهم شود، یا باید درمانی برای ویروس پیدا شود و یا اینکه بازارها بیش از این سقوط کنند.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

امروز نوسانات محدود و آرامی را در بازار فارکس شاهد هستیم. داده‌های اقتصادی ناحیه یورو مبهم بوده‌اند و شاخص‌های سهام هم افت کرده‌اند. در بازار فارکس پوند انگلستان از سوی خریداران حمایت شده و توانسته به سمت ۱٫۳۱۵۰ دلار حرکت کند. امروز آخرین روز حضور انگلستان در اتحادیه اروپاست و از فردا دوره انتقالی BREXIT شروع می‌شود. تنش‌های لفظی میان مقامات انگلستان و اتحادیه اروپا دوباره تشدید شده است. یکی از مقامات دولت انگلستان گفته که این کشور حاضر نیست برای دست‌یابی به توافق تجاری از مسائل ماهی گری چشم‌پوشی کند.
به نظر می‌رسد که هنوز سرمایه‌گذاران به مسائل تجاری تمرکز نکرده‌اند. اما اگر روند مذاکرات تجاری انگلستان و اتحادیه اروپا از مسیر خارج شود، پوند تحت فشار قرار خواهد گرفت. در کنار این، یکی از موضوعاتی که سرمایه‌گذاران به آن بی‌توجهی می‌کنند، احتمال سقوط بازارهای مالی است. هر چند که شاخص‌های سهام جهانی در نزدیکی اوج‌های تاریخی قرار دارند، اما هر لحظه احتمال اصلاح نزولی و سریع بازارهای سهام وجود دارد. چین بزرگ‌ترین عرضه‌کننده و مصرف‌کننده محصولات و خدمات در دنیاست و انتظار می‌رود که ویروس کرونا آسیب جدی به آن وارد کند.
اگر اقتصاد چین آسیب ببینید، افت فعالیت‌های اقتصادی به انگلستان هم سرایت خواهد کرد. انگلستان واسطه مالی اصلی میان آسیا و آمریکای شمالی است. این یعنی اگر جریانات ریسک گریزی تشدید شوند، بازارهای مالی انگلستان سقوط شدیدی را تجربه خواهند کرد. سقوط بازارهای مالی انگلستان می‌تواند به راحتی اقتصاد این کشور را فلج کند و نرخ بهره را تا پایان سال به نزدیکی صفر درصد پایین بیاورد. با این حال هنوز بازار توجهی به این ریسک جدی ندارد و تا وقتی‌که جریانات ریسک گریزی تشدید نشده‌اند، پوند به سمت ۱٫۳۵ دلار حرکت خواهد کرد.
در همین حال دلار استرالیا همچنان تحت فشار فروش قرار دارد و به زیر ۰٫۶۷ دلار سقوط کرده است. دولت چین از بازگشایی کارخانجات خودداری می‌کند. تحلیلگران گلدمن ساکس اعلام کرده‌اند که ویروس کرونا می‌تواند ۰٫۴ درصد از رشد اقتصادی چین (GDP) بکاهد. به همین دلیل از دید تحلیل فاندامنتال AUDUSD می‌تواند تا محدوده حمایتی ۰٫۶۶-۰٫۶۵ سقوط کند. امروز در تقویم اقتصادی فارکس شاخص درآمد و مخارج شخصی مصرف‌کنندگان به همراه شاخص PMI شیکاگو منتظر خواهند شد. اما پیش‌بینی می‌شود که نگاه بازار به نوسانات بازارهای سهام باشد. جفت ارز USDJPY با ۱۰۹ درگیر است. اگر جریانات ریسک گریزی قوی در بازارهای سهام دیده شود، USDJPY می‌تواند سریعاً به زیر ۱۰۸٫۵۰ سقوط کند.

عملکرد دلار آمریکا در بازار فارکس

از ابتدای هفته دلار آمریکا تنها در برابر ارز های کالایی تقویت شده است

جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵(جــدیدترین)

سقوط ۳٫۳ درصدی مخارج مصرف کنندگان آلمان

اخبار فارکس

شاخص خرده‌فروشی آلمان در ماه دسامبر ۳٫۳ درصد سقوط کرد. بازار انتظار کاهش ۰٫۵ درصدی مخارج مصرف‌کنندگان را داشت. رشد سالانه خرده‌فروشی آلمان هم به جای ۵ درصد تنها ۰٫۸ درصد بوده است.

جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۵۸(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز سقوط شش روزه شاخص‌های سهام آسیایی متوقف شده و ارزش یوان چین هم به تعادل رسیده است. سرمایه‌گذاران در میان بحران ویروس کرونا ترجیح داده‌اند که به اخبار مثبت توجه کنند. شاخص‌های اقتصادی و گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی نشان می‌دهند که رشد اقتصاد جهانی پیش از شیوع ویروس کرونا تقویت شده بود. گزارش مالی شرکت آمازون بهتر از انتظارات بازار بود و شاخص تولیدات صنعتی ژاپن هم رشد کرده است.
با وجود جریانات ریسک‌پذیری که در بازارهای مالی دیده می‌شود، شاخص سهام MSCI Asia Pacific Index در حال ثبت بدترین هفته از ماه مه ۲۰۱۹ تا به امروز است. روز دوشنبه بازارهای مالی چین بعد از یک تعطیلی طولانی بازگشایی خواهند شد. آخرین روز معاملاتی بازارهای چین روز ۲۳ ژانویه بود. ویروس کرونا روز به روز افراد بیشتری را آلوده می‌کند و تعداد کشته‌ها هم بالا رفته است. سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری اعلام کرده است. بسیاری از خطوط هواپیمایی جهانی تصمیم گرفته‌اند که پروازها به چین را متوقف کنند و حتی برخی از کشورها مرزهای خود را به روی مسافرین چین بسته‌اند.
انتظار می‌رود که شرکت Tesla خط تولید خود در چین را فعلاً متوقف کند. شرکت مک دونالد و استارباکس هزاران فروشگاه خود را تعطیل کرده‌اند و شرکت اپل هم برای اختلال در زنجیره تأمین قطعات خود آماده می‌شود. این در حالی است که گزارش شرکت آمازون نشان می‌دهد که فروش و سود این شرکت در فصل پایانی سال ۲۰۱۹ به اندازه ۲۱ درصد افزایش یافته است. ارزش بازاری شرکت آمازون به بالای یک تریلیون دلار رسیده است.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷(جــدیدترین)

رئیس بانک مرکزی انگلستان از اوضاع اقتصادی این کشور راضی است

اخبار فارکس

“سؤال اصلی که ذهن اعضای بانک مرکزی را به خود درگیر کرده این است که آیا اقتصاد انگلستان سال ۲۰۲۰ را با یک جهش آغاز کرده یا خیر؟ شاخص‌های اقتصادی انگلستان نشان می‌دهند که فعالیت‌های اقتصادی از زمان انتخابات به بعد رشد قوی داشته‌اند. تا به این جای کار رشد اقتصادی خوب بوده است. هر چند که شاخص‌های اقتصادی انگلستان خوب بوده‌اند، اما هنوز هیچ‌چیز قطعی نیست. شاید نیاز باشد تا با سیاست‌های انبساطی پولی از روند بهبود رشد اقتصادی انگلستان حمایت کرد. به خصوص اگر رشد شاخص‌های اقتصادی انگلستان پایدار نباشد. اگر رشد اقتصادی انگلستان طبق پیش‌بینی‌ها باشد، به افزایش جزئی نرخ بهره نیاز خواهد بود.”

پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰(جــدیدترین)

چرا پوند تقویت شد؟

اخبار فارکس

بانک مرکزی انگلستان از تغییر نرخ بهره ۰٫۷۵ درصدی خودداری کرد. این در حالی است که بخشی از سرمایه‌گذاران انتظار کاهش نرخ بهره را داشتند. پوند انگلستان در واکنش اولیه به عدم کاهش نرخ بهره جهش کرد. هر چند که شانس کاهش نرخ بهره پایین بود، اما سرمایه‌گذاران حداقل انتظار داشتند که ترکیب آرا به نفع کاهش نرخ بهره تغییر کرده باشد و حداقل سه نفر از اعضای بانک مرکزی به کاهش نرخ بهره رأی داده باشند. اما ترکیب آرای نرخ بهره تغییری نداشته و تنها دو نفر با کاهش نرخ بهره موافق بوده‌اند.

پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

شاخص‌های سهام جهانی با جریانات ریسک گریزی درگیر هستند و شاهد افت قیمت‌های سهام در سرتاسر جهان هستیم. شاخص‌های آتی سهام آمریکا از بازگشایی منفی بورس سهام وال استریت حکایت دارند و شاخص سهام Stoxx Europe 600 هم روز را از سطوح پایین‌تری آغاز کرده است. تمامی ۱۹ صنعت حاضر در این شاخص منفی هستند. در آسیا شاخص سهام هنگ‌کنگ بیش از ۲٫۵ درصد و شاخص سهام تایوان بیش از ۵ درصد سقوط کرده‌اند. در بازار نفت خام هم شاهد سقوط مجدد قیمت‌ها هستیم. در حال حاضر نگرانی اصلی بازار پیامدهای اقتصادی ویروس کروناست. قیمت اونس طلای جهانی هم در واکنش به جریانات ریسک گریزی به بالای ۱۵۸۰ دلار نفوذ کرده است.

پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۵۵(جــدیدترین)

نشست بانک مرکزی انگلستان

تحلیل بنیادی پوند انگلستان

نشست بانک مرکزی انگلستان مهم‌ترین اتفاق اقتصادی این هفته است. بانک مرکزی انگلستان بیش از گذشته به کاهش نرخ بهره نزدیک شده است. روز ۱۷ ژانویه، از نظر سرمایه‌گذاران شانس کاهش نرخ بهره ۷۰ درصد بود، اما بعد از انتشار گزارش‌های خوب PMI انگلستان، انتظارات نرخ بهره‌ای هم تغییر کرد و شانس کاهش نرخ بهره به ۴۵ درصد پایین آمد. با این حال بایستی توجه داشت که بحران ویروس کرونا در این انتظارات نرخ بهره‌ای اثر داده نشده است.
در ماه دسامبر دو تن از مقامات صاحب‌رأی بانک مرکزی انگلستان از کاهش نرخ بهره حمایت کردند و به احتمال زیاد در نشست امروز هم تعداد آرای کاهش نرخ بهره به سه نفر خواهد رسید. هر چند احتمال کاهش فوری نرخ بهره پایین است، اما نباید از آن چشم‌پوشی کرد. بانک مرکزی انگلستان در آخرین نشست خود برآوردهای اقتصادی را هم کاهش داد. این یعنی با گسترش ویروس کرونا احتمالاً بدبینی بانک مرکزی نسبت به آینده اقتصاد انگلستان هم بدتر شده است.
شاخص‌های اقتصادی انگلستان هم از زمان برگزاری آخرین نشست بانک مرکزی تا به امروز مبهم بوده‌اند. مخارج مصرف‌کنندگان کاهش یافته، فشارهای تورمی تضعیف شده و رشد دستمزدها هم تقریباً ثابت بوده است. تا همین هفته پیش اکثر شاخص‌های اقتصادی انگلستان بر خلاف انتظارات بازار ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بودند. اما روز جمعه شاخص‌های PMI ماه ژانویه همه چیز را تغییر داند. شاخص‌های PMI نشانگر بهبود شرایط اقتصادی در انگلستان بودند.
امروز آخرین نشست به ریاست مارک کرنی است. رئیس بعدی انگلستان Andrew Bailey است. بایستی دید که آیا مارک کرنی پیش از ترک بانک مرکزی نرخ بهره را پایین می‌آورد یا خیر؟ پیش‌بینی می‌شود که در نشست امروز نرخ بهره تغییری نکند، اما بدون شک لحن رئیس بانک مرکزی انگلستان متمایل به سیاست‌های انبساطی خواهد بود. از دید تحلیل فاندامنتال انتظار می‌رود که تعداد آرای کاهش نرخ بهره افزایش یابد و لحن بانک مرکزی هم از کاهش نرخ بهره حمایت کند. هر چند شاید نرخ بهره امروز کاهش نیابد، اما جلسات آتی بانک مرکزی گزینه جدی برای کاهش نرخ بهره خواهند بود. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که واکنش امروز پوند به نشست بانک مرکزی منفی باشد.

پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۴۳(جــدیدترین)

نشست فدرال رزرو آمریکا به ضرر دلار تمام شد

تحلیل بنیادی دلار آمریکا

فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره ذخایر مازاد بانک‌ها را افزایش داد. با این حال از نظر فدرال رزرو این تنها یک تغییر فنی بوده است. رئیس فدرال رزرو آمریکا به ادامه رشد قوی اقتصاد این کشور اشاره کرده اما در عین حال از شک و تردیدهای ناشی از ویروس کرونا هم ابزار نگرانی کرده است. رئیس فدرال رزرو به صراحت اعلام کرده که با رشد ضعیف تورم مشکل دارد و می‌خواهد که رشد تورم به سمت ۲ درصد حرکت کند.
رئیس فدرال رزرو در رابطه با برنامه تزریق نقدینگی به سیستم مالی این کشور یا همان عملیات Repo گفته که این عملیات با هدف کنترل نرخ‌های بهره اجرا می‌شود و هدف از آن تأمین نقدینگی بازار است. فدرال رزرو آماده است تا در صورت نیاز این برنامه را تغییر دهد. در حال حاضر تزریق نقدینگی حداقل تا ماه آوریل ادامه خواهد یافت. در ماه مارس فدرال رزرو آمریکا برآوردهای اقتصادی خود را به روز رسانی خواهد کرد و به همین دلیل فعلاً کسی انتظار تغییر سیاست‌های پولی فدرال رزرو را ندارد. صحبت‌های رئیس فدرال رزرو هم نشان می‌دهند که اگر تغییری هم در کار باشد، بیشتر متمایل به سیاست‌های انبساطی یا همان کاهش نرخ بهره خواهد بود.
دلار آمریکا واکنش جدی به نشست فدرال رزرو آمریکا نشان نداد، اما در نهایت شاهد تضعیف ارزش دلار آمریکا بودیم. انتظار می‌رود که امروز دلار در واکنش به داده‌های GDP سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ نوسان شدیدتری را تجربه کند. پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصادی آمریکا کُند شده باشد، اما شاخص خرده‌فروشی و تراز تجاری در فصل پایانی سال ۲۰۱۹ بهبود یافته بودند. به همین دلیل شاید داده‌های اقتصادی امروز بر خلاف انتظارات بازار بهتر از پیش‌بینی‌ها باشند.

پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۳۲(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

شاخص‌های سهام آسیایی به پایین‌ترین سطح در هفت هفته گذشته سقوط کرده‌اند و قیمت اوراق قرضه افزایش یافته است. سرمایه‌گذاران همچنان نگران پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا هستند. تعدادی از شرکت‌های بزرگ فعالیت خود در چین را متوقف کرده‌اند و اقتصاددانان در حال کاهش برآوردهای اقتصادی خود هستند. شاخص سهام ژاپن تقریباً ۲ درصد سقوط کرده و شاخص‌های سهام کره جنوبی، هنگ‌کنگ و استرالیا هم پایین آمده‌اند. بازار سهام تایوان هم بیش از ۵ درصد سقوط کرده است. بازار سهام تایوان امروز بعد از چند روز تعطیلی بازگشایی شده است.
شاخص‌های آتی سهام آمریکا و اروپا هم افت کرده‌اند و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هم سیر نزولی دارد. همه تحولات بازارهای مالی حکایت از جریانات ریسک گریزی دارند. ویروس کرونا ۱۷۰ نفر را کشته و هر روز بر تعداد افراد آلوده افزوده می‌شود. سازمان بهداشت جهانی خواستار برگزاری جلسه اضطراری شده است. دیشب هم رئیس فدرال رزرو آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که به احتمال زیاد ویروس کرونا بر اقتصاد چین آسیب وارد خواهد کرد و افت اقتصادی چین به سایر اقتصادهای دنیا هم سرایت خواهد کرد. با این حال از دید رئیس فدرال رزرو آمریکا هنوز زود است که پیامدهای منفی آن بر اقتصاد آمریکا را ارزیابی کرد. رئیس فدرال رزرو آمریکا از رشد ضعیف و زیر ۲ درصدی تورم آمریکا هم ناامید بود.
از دید تحلیل فاندامنتال دارایی‌های ریسکی مثل سهام ظرفیت تحمل ریسک‌های جدی را ندارند. اخیراً رشد بازارهای سهام جهانی بسیاری قوی و سریع بوده و به همین دلیل انتظار می‌رود که به زودی شاهد سقوط بازارهای سهام باشیم. مسافرت‌ها متوقف شده و این اولین آسیب جدی بر اقتصاد جهانی است. امروز تمرکز اصلی بازار به نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی انگلستان خواهد بود.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

شاخص‌های آتی سهام آمریکا به همراه شاخص‌های سهام اروپا رشد کرده‌اند. تمرکز سرمایه‌گذاران به گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی و نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکاست. با این حال نگرانی‌ها از گسترش ویروس کرونا هنوز از بین نرفته است. قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا هم به همراه اوراق قرضه اروپایی افزایش یافته است.
گزارش‌های مالی شرکت‌های General Electric Corp، AT&T و مک‌دونالد بهتر از انتظارات بازار بوده و گزارش مالی شرکت اپل هم نشانگر افزایش چشم‌گیر فروش‌ها بوده است. شاخص سهام Stoxx Europe 600 هم مثبت است و از ۱۹ صنعت این شاخص ۱۶ مورد رشد کرده‌اند. امروز در بازار سهام آسیا هم اکثر شاخص‌های سهام منطقه‌ای در محدوده مثبتی بسته شدند. با این وجود شاخص سهام هنگ‌کنگ بعد از تعطیلات چند روزه بازگشایی شد و سقوط کرد. اما شاخص‌های آتی سهام چین بعد از دو روز مثبت شده‌اند.
در بازار نفت خام بعد از سقوط قیمت‌ها به کف سه ماهه، شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم. دلار آمریکا هم در برابر اکثر ارزهای اصلی تقویت شده و یورو هم در حال رسیدن به پایین‌ترین سطح قیمتی در دو ماه اخیر است. وزارت اقتصاد آلمان در گزارشی اعلام کرده که رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۰ به احتمال زیاد ۱٫۱ درصد خواهد بود. پیش‌بینی قبلی ۱ درصد بود. همچنین وزارت اقتصاد آلمان گفته که دولت باید با کاهش مالیات‌ها به شرکت‌ها کمک کند تا سرمایه‌گذاری‌های خود را افزایش دهند. یورو هیچ واکنشی به این خبر نشان نداد.

چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۳۸(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز شاخص‌های سهام آسیایی عملکرد مبهمی دارند. این در حالی است که دیشب شاخص‌های سهام آمریکا رشد کردند. هنوز هم سرمایه‌گذاران نگران پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا هستند. شاخص هنگ‌کنگ بعد از چند روز تعطیلی بازگشایی شده و در ابتدای کار ۲٫۵ درصد سقوط کرده است. بازار سهام چین همچنان بسته است اما شاخص‌های آتی چین رشد کرده‌اند.
اخیراً شایعه شده بود که دولت آمریکا می‌خواهد پروازها از مبدأ چین را لغو کند. اما مقامات دولت آمریکا این خبر را تکذیب کرده‌اند. شاخص‌های آتی سهام آمریکا مثبت هستند و قیمت اوراق خزانه‌داری هم تغییر قابل‌توجهی نداشته است. شاخص‌های سهام کره جنوبی، استرالیا و ژاپن مثبت هستند. از بازار سهام آمریکا هم خبر می‌رسد که گزارش‌های مالی شرکت Apple نشان می‌دهند که فروش این شرکت خیلی بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده است. از روز ۲۰ ژانویه تا همین دیروز ارزش بازارهای سهام جهانی تقریباً ۱٫۵ تریلیون دلار کاهش یافته بود، اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که شرایط آرام شده است. گزارش‌های خوب شرکت‌های سهامی می‌توانند از جریانات ریسک‌پذیری بازارهای مالی حمایت کنند. حتی قیمت‌ها در بازار نفت خام هم افزایش یافته است.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید