دیدبان: اخبار و تحلیل های لحظه ای بازار فارکس، طلا و نفت خام

پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

امروز هر دو بازار فارکس و سهام در آسیا و اروپا نسبتاً آرام بودند. این در حالی است که دولت چین دومین شهر دیگر را قرنطینه کرده تا از گسترش ویروس کرونا جلوگیری کند. اگر ویروس برای جوان‌ها کشنده باشد، نگرانی‌ها از این بیماری هم تشدید خواهد شد. اما هنوز رسانه‌های چینی گزارش شفافی ارائه نکرده‌اند. سرمایه‌گذاران همچنان نگران هستند، اما هنوز موج جدی ناشی از این نگرانی به راه نیفتاده است. معمولاً چنین رویدادهایی به‌آرامی بر بازار تأثیر می‌گذارند و سپس به طور نمایی تشدید می‌شوند. از سوی دیگر به خاطر رالی صعودی و قوی چند وقت اخیر دارایی‌های سهام، هرگونه جریانات ریسک گریزی می‌توانند سریعاً قیمت دارایی‌ها را پایین بکشند.
امروز در تقویم اقتصادی فارکس داده‌های اشتغال استرالیا منتشر شدند که خیلی بهتر از انتظارات بازار بودند. نرخ بیکاری استرالیا از ۵٫۲ درصد به ۵٫۱ درصد کاهش یافته و رشد اشتغال هم ۲۹ هزار واحد بوده است. به همین دلیل شانس کاهش نرخ بهره استرالیا در ماه فوریه به ۲۰ درصد کاهش یافته است. با این حال بایستی توجه داشت که اکثر موقعیت‌های شغلی ایجاد شده در کارهای پاره وقت بوده است. همین موضوع رشد ضعیف تقاضای مصرف‌کنندگان را توجیه می‌کند. همچنین اگر ویروس کرونا به کل دنیا گسترش یابد، اقتصاد چین و درنتیجه اقتصاد استرالیا هم آسیب خواهند دید. در چنین شرایطی بانک رزرو استرالیا مجبور به کاهش نرخ خواهد بود.
امروز در بازار آمریکای شمالی تمرکز سرمایه‌گذاران به سخنرانی رئیس بانک مرکزی اروپا خواهد بود. از آنجایی که هیچ‌کس انتظار تغییر نرخ بهره را ندارد، لحن رئیس بانک مرکزی اروپا محرک اصلی یورو خواهد بود. اگر رئیس بانک مرکزی اروپا اعلام کند که نیازی به گسترش سیاست‌های انبساطی پولی نیست، یورو جهش خواهد کرد.

عملکرد دلار آمریکا در بازار فارکس

از ابتدای هفته یورو، ین ژاپن و پوند انگلستان در برابر دلار آمریکا تقویت شده اند

پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

شاهد جریانات ریسک گریزی در بازارهای سهام جهانی هستیم. شاخص‌های سهام اروپا به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا افت کرده‌اند و بازارهای سهام آسیایی هم در محدوده منفی روز را به پایان رساندند. سرمایه‌گذاران نگران‌اند که شاید گسترش ویروس کرونا بر فعالیت‌های اقتصادی در سرتاسر جهان آسیب وارد کند. قیمت نفت خام هم واکنش منفی نشان داده و در عین حال شاهد افزایش تقاضا برای دارایی‌های امن مثل اوراق خزانه‌داری و ین ژاپن هستیم. سهام شرکت‌های معدنی بیشترین کاهش را تجربه کرده‌اند و شاخص Stoxx Europe 600 هم منفی است. امروز آخرین روز معاملاتی بازارهای چین بود و از فردا تعطیلات سال نو چینی شروع می‌شود. شاخص سهام چین ۲٫۸ درصد سقوط کرد.
شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم از بازگشایی منفی بورس سهام این کشور حکایت دارند. در بازار فارکس یورو تضعیف‌شده و اوراق قرضه اروپایی رشد کرده‌اند. امروز نشست بانک مرکزی اروپا برگزار می‌شود. از دید تحلیل فاندامنتال اقدامات دولت چین در قرنطینه شهر Wuhan و ممنوعیت سفرهای مسافرتی آسیب جدی بر صنایع گردشگری و خرده‌فروشی وارد خواهد کرد. همچنین بیم آن می‌رود که ویروس کرونا به سایر نقاط جهان هم برسد و تمام دنیا را درگیر خود کند.

 

پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۵۶(جــدیدترین)

نشست بانک مرکزی اروپا

تحلیل بنیادی یورو

امروز همه نگاه‌ها به نشست بانک مرکزی اروپاست. در نشست قبلی ECB در ماه دسامبر، یورو در واکنش به دیدگاه‌های مثبت بانک مرکزی اروپا تقویت شد. رئیس جدید بانک مرکزی اروپا (Legarde) از ریسک‌های پایین و نشانه‌هایی از رشد تورم خالص حرف زده بود. حتی این خوش‌بینی با ارتقا برآوردهای GDP و تورم سال ۲۰۲۰ ناحیه یورو همراه بود. از آن زمان شاهد ادامه بهبود اوضاع اقتصادی در ناحیه یورو بوده‌ایم.
از نشست ماه دسامبر تا به امروز شاهد افزایش مخارج مصرف‌کنندگان، رشد تورم، رشد فعالیت‌های اقتصادی و تقویت اعتمادها در بخش کسب‌وکار و مصرف‌کنندگان بودیم. هر چند چشم‌انداز سیاسی منطقه کمی مبهم است، اما رشد خوب شاخص‌های اقتصادی می‌توانند خوش‌بینی بانک مرکزی را بالا ببرند.
با این حال هیچ کس انتظار تغییر سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا را ندارد. همه می‌خواهند از برنامه‌های بانک مرکزی اروپا برای تعیین اهداف تورمی باخبر شوند. در اوایل ماه ژانویه رئیس بانک مرکزی اروپا گفته بود که استراتژی‌های پولی بانک مرکزی اروپا را به طور کلی موردبازنگری قرار خواهد داد. این اقدام در ۱۷ سال گذشته بی‌سابقه است. بایستی دید که آیا هدف تورمی بانک مرکزی اروپا تغییر می‌کند یا خیر؟ هر گونه تغییری در استراتژی کلی بانک مرکزی اروپا نیازمند چندین ماه زمان برای اجراست.

پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۴۷(جــدیدترین)

بانک مرکزی کانادا در حال بررسی شرایط برای کاهش نرخ بهره است

تحلیل بنیادی دلار کانادا

دیروز دلار کانادا در واکنش به نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی سقوط کرد. هر چند که بانک مرکزی کانادا نرخ‌های بهره را تغییر نداد، اما کاملاً مشخص بود که بانک مرکزی به فکر کاهش نرخ بهره در آینده است. برآوردهای اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهند که مقامات انتظار افت رشد اقتصادی کانادا در سال ۲۰۲۰ را دارند و همچنین از نظر آن‌ها دیگر نرخ بهره مناسب اوضاع فعلی نیست.
مخارج مصرف‌کنندگان بر خلاف انتظارات بانک مرکزی کاهش یافته و رشد اقتصادی کانادا با وضعیت نرمال فاصله دارد. به همین دلیل بانک مرکزی می‌خواهد از نزدیک اوضاع را پیگری کند و اگر افت شاخص‌های اقتصادی ادامه یابند، وارد عمل شود. به گفته رئیس بانک مرکزی کانادا، هنوز کاهش نرخ بهره قطعی نیست اما شاید در آینده به آن نیاز باشد.
رئیس بانک مرکزی کانادا بیشتر به افت شاخص‌های تورمی توجه دارد و تأکید کرده که اگر افت فشارهای تورمی ادامه‌دار باشند و شاخص‌ها از پیش‌بینی‌ها فاصله پیدا کنند، باید نرخ بهره کاهش یابد. نشست دیروز بانک مرکزی کانادا نشان می‌دهد که چشم‌انداز اقتصادی این کشور نسبت به ماه دسامبر به طور قابل توجهی تغییر کرده است. USDCAD در واکنش به این خبر صعود کرد و توانست به بالای ۱٫۳۱ عبور کند. می‌توان انتظار ادامه سقوط ارزش دلار کانادا و رشد USDCAD به بالای ۱٫۳۳ را داشت.

پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۳۵(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز شاخص‌های سهام آسیایی دوباره حرکات نزولی خود را در پیش گرفته‌اند و بازار سهام چین بیشترین کاهش را ثبت کرده است. نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا بر بازار سایه انداخته است. ین ژاپن تقویت شده و قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا افزایش یافته است. با این حال قیمت اونس طلای جهانی همچنان با مقاومت‌هایی در بالای ۱۵۶۰ دلار درگیر است.
جریانات ریسک گریزی تشدید شده‌اند و شاخص CSI 300 چین تقریباً ۲ درصد پایین آمده است. این بدترین روز معاملاتی بازار سهام چین از ماه اوت تا به امروز است. سرمایه‌گذاران نگران‌اند که ویروس کرونا بر مسافرت‌های سال نو چینی تأثیر منفی بگذارد و باعث کاهش فعالیت‌های تجاری شود. تمامی شاخص‌های سهام منطقه‌ای افت کرده‌اند و شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم در محدوده منفی قرار دارند. مقامات چین تمام سفرها از مبدأ Wuhan را متوقف کرده‌اند. اولین مورد ویروس کرونا در این شهر مشاهده شده بود.
در بازار فارکس شاهد تقویت ارزش دلار استرالیا هستیم. نرخ بازدهی اوراق قرضه دولتی استرالیا هم افزایش یافته است. داده‌های اشتغال استرالیا خیلی بهتر از انتظارات بازار بوده‌اند و خوش‌بینی‌ها به آینده اقتصاد این کشور را تقویت کرده‌اند. همین مسئله باعث شده تا سرمایه‌گذاران انتظار کاهش نرخ بهره در آینده نزدیک را نداشته باشند.
با این حال شاخص‌های سهام جهانی در اوج‌های تاریخی قرار دارند و به همین دلیل همه آماده‌اند تا در صورت وقوع یک رویداد نگران کننده سریعاً تثبیت سود کنند. در بازار نفت خام روند کاهش قیمت‌ها ادامه دارد. قیمت نفت خام به کف هفت‌هفته‌ای نزدیک شده است. بازار نفت هم از ویروس کرونا ترسیده است. تحلیلگران بازار نفت بر این باورند که اقدامات دولت چین در کنترل ویروس کرونا می‌تواند تقاضا برای نفت خام را پایین بیاورد. امروز در تقویم اقتصادی فارکس هم نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی اروپا را در پیش داریم. انتظار می‌رود که یورو بیشتر به نظرات رئیس بانک مرکزی توجه کند.

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲(جــدیدترین)

چرا پوند به یک باره جهش کرد؟

اخبار فارکس

پوند تحت فشار قوی خرید قرار گرفته است. انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران پوند به یک باره تغییر کرده است. داده‌های اقتصادی انگلستان نشان می‌دهند که اقتصاد این کشور بعد از انتخابات اخیر بهبود یافته و به همین دلیل سرمایه‌گذاران دیگر انتظار کاهش نرخ بهره در نشست هفته آینده را ندارند. سرمایه‌گذاران نسبت به گزارش‌های PMI انگلستان خوش‌بین شده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند که داده‌های اقتصادی انگلستان مانع از کاهش نرخ بهره خواهند شد.

چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۷(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

هم‌زمان با اقدامات دولت چین جهت مقابله با ویروس کشنده کرونا شاهد بهبود جریانات ریسک‌پذیری در بازارهای سهام جهانی هستیم. اکثر شاخص‌های سهام آسیایی در محدوده مثبتی بسته شدند و شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم از بازگشایی مثبت بورس سهام وال‌استریت حکایت دارند. با این حال شاخص‌های سهام اروپایی به دلیل انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی رشدهای اولیه را از دست داده‌اند.
شاخص سهام Stoxx Europe 600 از محدوده مثبتی بازگشایی شد، اما گزارش ضعیف شرکت ASML Holding NV موجب افت شاخص شده است. گزارش‌های ضعیف شرکت‌های فناوری سرمایه‌گذاران اروپایی را نگران کرده است. در ایتالیا هم بحران سیاسی دوباره بر بازارهای مالی این کشور فشار آورده است. گفته می‌شود که رهبر حزب جنبش پنج ستاره ایتالیا به زودی از دولت ائتلافی استعفا خواهد داد. این مسئله موجب سقوط قیمت اوراق قرضه دولتی شده است.
وزیر خزانه‌داری آمریکا هم در مجمع جهانی اقتصاد گفته که آمریکا از توافق تجاری به دست آمده با چین راضی است و فاز اول توافق تجاری در سی روز آینده اجرا خواهد شد. هنوز هیچ خبری از فاز دوم توافق نیست. ظاهراً کاهش تعرفه‌های تجاری علیه واردات کالاهای چینی هم از روز ۱۴ فوریه شروع خواهد شد.

چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۴۴(جــدیدترین)

داده های تورمی و نشست تعیین نرخ بهره کانادا

تحلیل بنیادی دلار کانادا

جفت ارز USDCAD در دو هفته گذشته در دامنه ۴۰ تا ۵۰ پیپی در نوسان بوده است. جفت ارز می‌تواند در ۲۴ ساعت آینده از این دامنه محدود خارج شود. امروز نه تنها داده‌های تورمی کانادا منتشر خواهند شد، بلکه بانک مرکزی کانادا نشست تعیین نرخ بهره را هم برگزار خواهد کرد. در نشست قبلی بانک مرکزی، دلار کانادا به شدت تقویت شد. بانک مرکزی معتقد بود که مصرف‌کنندگان وضعیت خوبی دارند و اقتصاد جهانی هم به تعادل رسیده است. از آن زمان شاهد افت شاخص‌های اقتصادی کانادا هستیم. افت شاخص‌های اقتصادی در بخش مصرف‌کنندگان، مسکن، GDP، تراز تجاری و تولیدی دیده می‌شود.
امروز شاخص‌های تورمی کانادا پیش از نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی منتشر خواهند شد و طبق شاخص IVEY PMI رشد تورم در ماه گذشته به شدت افت کرده است. USDCAD پیش از رویدادهای مهم امروز رشد کرده که بیشتر به خاطر جریانات ریسک گریزی بوده است. در این میان اگر بانک مرکزی کانادا سرمایه‌گذاران را نگران کند، سقوط ارزش دلار کانادا و رشد USDCAD ادامه خواهد یافت. اگر USDCAD از فاز خنثی خارج شود، می‌تواند به راحتی از ۱٫۳۱ عبور کند و به سطوح بالاتری برسد. با این حال اگر بانک مرکزی کانادا همچنان نسبت به آینده خوش‌بین باشد، دلار کانادا در برابر تمامی ارزهای اصلی تقویت خواهد شد.

 

چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۳۱(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا
امروز اکثر شاخص‌های سهام آسیایی رشد کرده‌اند و بخشی از افت‌های دیروز را جبران کرده‌اند. دیروز نگرانی‌ها از شیوع بیماری کشنده در چین موجب به راه افتادن جریانات ریسک گریزی ضعیفی در بازارهای مالی شده بود. قیمت دارایی‌های امن بعد از رشدهای دیروز به تعادل رسیده و شاخص‌های آتی سهام اروپا و آمریکا هم مثبت هستند.
تلاش‌های دولت چین برای مقابله با ویروس کشنده جدید باعث بازگشت آرامش به بازار شده است. شاخص سهام هنگ‌کنگ بخش زیادی از افت‌های اولیه امروز را جبران کرده، اما با این حال برای دومین روز متوالی در محدوده منفی قرار دارد. قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا تغییر قابل‌توجهی ندارد. یوان چین هم تقویت شده است. داده‌های اقتصادی خوب کره جنوبی هم در تقویت انتظارات و تمایلات سرمایه‌گذاران هم نقش داشته است. به نظر می‌رسد که رشد اقتصاد جهانی همچنان ادامه دارد.
از دید تحلیل فاندامنتال به نظر می‌رسد که به تدریج شاهد افزایش فشارهای خرید در دارایی‌های ریسکی خواهیم بود. در بازار نفت خام، قیمت نفت خام سبک (WTI) در اطراف ۵۸ دلار در نوسان است. عرضه جهانی نفت خام به حدی است که کاهش صادرات نفت خام لیبی به چشم نمی‌آید.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

امروز بازار های مالی دنیا با خبر شیوع بیماری کشنده در چین معاملات را شروع کردند. این خبر باعث شد تا سرمایه‌گذاران اتفاق مشابهی که در سال ۲۰۰۳ و با شیوع ویروس SARS شروع شده بود را به خاطر بیاورند. نگرانی سرمایه‌گذاران از احتمال اختلال در فعالیت‌های اقتصادی باعث به راه افتادن جریانات ریسک گریزی در بازار شد. WHO تائید کرده که ویروس جدید می‌تواند از انسانی به انسان دیگر منتقل شود. از آنجایی که این اتفاق به فاصله کمی از جشن سال نو چینی روی داده، بیم آن می‌رود که ویروس در تمام دنیا پخش شود. هر چند که این ویروس به اندازه SARS کشنده نیست، اما به شدت مسری است.
در حال حاضر مقامات دولت چین در تلاش هستند تا مانع از گسترش این ویروس شوند. با این حال از آنجایی که شاخص‌های سهام رالی صعودی قوی را اخیراً به نمایش گذاشته بودند، هر خبر بدی باعث به راه افتادن جریانات تثبیت سود در بازار می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که این حرکت اصلاحی و نزولی بازار های سهام آسیا و اروپا به بازار آمریکا هم سرایت کند.
امروز در تقویم اقتصادی فارکس داده‌های اشتغال انگلستان منتشر شدند. شاخص مدعیان بیکاری کمتر از پیش‌بینی‌های بازار بود و نرخ رشد دستمزدها هم به جای ۳٫۱ درصد، ۳٫۲ درصد منتشر شد. این اولین گزارش اقتصادی مثبت انگلستان در چند هفته اخیر بوده است. داده‌های اشتغال خوب انگلستان نشان می‌دهند که با وجود رشد ضعیف فعالیت‌ها در بخش کسب‌وکار، شرایط بازار کار همچنان باثبات است. با این حال همه نگاه‌ها به شاخص‌های جدید PMI انگلستان است تا وضعیت عملکرد بخش‌های مختلف اقتصادی در دوره پس از انتخابات سرتاسری را ارزیابی کنند. پوند انگلستان اندکی رشد کرده و در حال حاضر ۱٫۳۰ دلار به حمایت قوی بازار تبدیل شده است. امروز در بازار آمریکای شمالی، محرک اصلی ارزها، نوسانات بازار های سهام خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که اصلاح نزولی را در شاخص‌های سهام آمریکا شاهد باشیم.

عملکرد دلار آمریکا در بازار فارکس

دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی روند مشخصی ندارد

سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

امروز شاخص‌های سهام اروپا به همراه شاخص‌های آتی آمریکا افت کرده‌اند. در آسیا هم شاخص‌های سهام در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. نگرانی‌ها از شیوع بیماری کشنده در چین و تحولات اخیر هنگ‌کنگ عامل اصلی جریانات ریسک گریزی در بازارهای سهام است.
شاخص سهام Stoxx Europe 600 برای دومین روز متوالی افت کرده است. سهام شرکت‌های فناوری بیشترین کاهش را تجربه کرده‌اند. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم از بازگشایی منفی بورس سهام وال‌استریت حکایت دارند. جریانات ریسک گریزی باعث شده تا دارایی‌های امن رشد کنند. اما اونس طلای جهانی به خاطر تقویت ارزش دلار آمریکا رشدهای یک روز گذشته را از دست داده است. در بازار نفت خام قیمت‌ها کاهش‌یافته است. ظاهراً در بازار نفت خام عرضه کافی برای جبران صادرات نفت خام لیبی وجود دارد.

سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷(جــدیدترین)

نظرات مهم رئیس بانک مرکزی ژاپن – Kuroda

اخبار فارکس

نظرات مهم رئیس بانک مرکزی ژاپن – Kuroda

“رشد اقتصاد ژاپن در سال مالی ۲۰۲۰ هم ادامه خواهد یافت. ریسک‌های نزولی پیش روی اقتصاد ژاپن بیشتر به خاطر عوامل خارجی است. با امضای فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین، ریسک‌های خارجی هم در حال کاهش هستند. سیاست‌های انبساطی مالی دولت از چشم‌انداز رشد GDP حمایت کرده‌اند. با این حال چشم‌انداز تورمی ژاپن تغییری نکرده است. انتظار می‌رود که نرخ رشد تورم به سمت ۲ درصد حرکت کند. اگر فشارهای تورمی تضعیف شوند، بانک مرکزی ژاپن فوراً سیاست‌های انبساطی را گسترش خواهد داد. بهبود جریانات ریسک‌پذیری باعث شده تا شاخص‌های سهام جهانی رشد کنند. ارتقا پیش‌بینی رشد اقتصادی ژاپن به خاطر برنامه‌های محرک اقتصادی دولت بوده است.”

سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۴۱(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

شاخص‌های سهام آسیایی به همراه شاخص‌های آتی آمریکا افت کرده‌اند. شاخص سهام هنگ‌کنگ بیش از دو درصد سقوط کرده است. جریانات ریسک گریزی باعث افزایش تقاضا برای دارایی امن شده است. به همین دلیل ارزش ین ژاپن، قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا و اونس طلای جهانی افزایش یافته است. ارزش یوان چین هم بزرگ‌ترین کاهش در سه‌ماهه گذشته را ثبت کرده است. ظاهراً عامل اصلی نگرانی بازارهای مالی، ویروس کشنده‌ای است که در چین پخش شده است.
با این حال افت شاخص‌های سهام خیلی هم شدید نبوده است. به طور مثال شاخص آتی سهام S&P 500 کمتر از ۰٫۵ درصد پایین آمده است. علاوه بر این شاخص‌های اقتصادی اخیر هم از بهبود رشد اقتصاد جهانی حکایت دارند. همچنین گفته می‌شود که آمریکا و فرانسه بر سر مناقشات تجاری به توافق رسیده‌اند. فرانسه به دنبال اعمال مالیات علیه فعالیت شرکت‌های فناوری آمریکایی بود و گزارش‌هایی که دیشب منتشر شده‌اند نشان می‌دهند که طرفین از وقوع جنگ تجاری جلوگیری کرده‌اند.
از دید تحلیل فاندامنتال، هنوز هم شاخص‌های اقتصادی و گزارش‌های مالی شرکت‌ها مهم‌ترین محرک بازار است. در سال ۲۰۰۳ هم بیماری SARS در چین شیوع پیدا کرده بود و در آن زمان تأثیر این واقعه ناراحت کننده بر بازار محدود و موقتی بود. علت سقوط شدید شاخص سهام هنگ‌کنگ هم به خاطر کاهش رتبه اقتصادی این شهر توسط موسسه Moody’s بوده است. در بازار فارکس توجه بازار به نشست بانک مرکزی ژاپن بود. بانک مرکزی ژاپن تغییری در سیاست‌های پولی اعمال نکرده، اما پیش‌بینی رشد اقتصادی سال ۲۰۲۰ را ارتقا داده است.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

اختلال در عرضه نفت خام لیبی و عراق باعث جهش قیمتی نفت خام شده است. در بازارهای سهام جهانی شاهد افت شاخص‌های سهام اروپا و آتی آمریکا هستیم. همه منتظر گزارش‌های جدید مالی شرکت‌های سهامی هستند. در بازار طلا هم قیمت اونس طلای جهانی اندکی افزایش یافته است. در بازار نفت خام، قیمت نفت خام برنت به بالای ۶۵ دلار افزایش یافته است. به خاطر ناآرامی‌های داخلی در عراق و لیبی سطح تولید نفت هر دو کشور پایین آمده است. با وجود افزایش قیمت نفت خام، جریانات ریسکی مشخصی در بازار دیده نمی‌شود. انتظار می‌رود که به تدریج با انتشار اخبار اقتصادی و پایان تعطیلی بازار آمریکا روند اصلی بازار مشخص شود.
شاخص سهام Stoxx Europe 600 افت کرده و هر سه شاخص آتی سهام آمریکا هم تغییرات محدودی داشته‌اند. امروز بازار سهام آمریکا بسته است. در آسیا اکثر شاخص‌های سهام منطقه‌ای در محدوده مثبتی بسته شده‌اند، با این حال به دلیل تعطیلی امروز بازارهای آمریکا شاهد کاهش حجم معاملات هستیم. در بازار اوراق قرضه، روند مشخصی دیده نمی‌شود. در بازار فارکس، پوند انگلستان پیش از انتشار داده‌های اشتغال سقوط کرده است. داده‌های اشتغال انگلستان فردا منتشر خواهند شد.

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۸:۳۲(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز شاخص‌های سهام آسیایی رشد جزئی را ثبت کرده‌اند. در هفت هفته گذشته روند شاخص‌های سهام آسیایی صعودی بوده و به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۸ رسیده‌اند. در این میان نوسانات جدی در بازار نفت خام دیده می‌شود. اختلال در عرضه نفت خام لیبی و عراق موجب افزایش قیمت نفت خام شده است. اما ازآنجایی‌که امروز بازار آمریکا تعطیل است، شاید این نوسانات به تدریج محدود شوند.
شاخص‌های سهام ژاپن، کره جنوبی، چین و استرالیا مثبت هستند، اما شاخص سهام هنگ‌کنگ افت کرده است. با وجود اینکه شاخص‌های سهام آمریکا و اروپا به اوج‌های تاریخی جدیدی صعود کرده‌اند، اما شاخص سهام MSCI آسیا و اقیانوسیه بیش از ۷ درصد از اوج تاریخی خود فاصله دارد. علت عقب ماندن بازارهای سهام آسیایی، جنگ تجاری و افت رشد اقتصادی چین است. هفته گذشته شاخص‌های اقتصادی آمریکا و چین نسبتاً امیدوار کننده بودند. در هفته پیش رو توجه اصلی بازارهای سهام به گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی خواهد بود. از دید فاندامنتال، به نظر می‌رسد که بازارهای مالی سال ۲۰۲۰ را با خیال آسوده‌تری شروع کرده‌اند و نشانه‌هایی از به تعادل رسیدن اقتصاد جهانی دیده می‌شود.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

شاخص‌های سهام جهانی عملکرد خوبی دارند و شاهد جریانات ریسک‌پذیری نسبتاً قوی در بازارهای سهام هستیم. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم از بازگشایی مثبت بورس وال‌استریت حکایت دارند. داده‌های اقتصادی اخیر آمریکا و چین، دو اقتصاد اول دنیا بهتر از انتظارات بوده‌اند. به همین دلیل خوش‌بینی‌ها نسبت به بهبود رشد اقتصاد جهانی هم تقویت شده است. در این میان تقاضا برای اوراق خزانه‌داری آمریکا کاهش یافته است.
شاخص سهام Stoxx Europe 600 از محدوده مثبتی بازگشایی شده و تمامی ۱۹ صنعت این شاخص رشد کرده‌اند. در آسیا هم اکثر شاخص‌های سهام منطقه‌ای در محدوده مثبتی بسته شده‌اند. دیروز رشد قوی شاخص خرده‌فروشی آمریکا از بورس سهام این کشور حمایت کرد و امروز هم داده‌های اقتصادی چین از بازارهای آسیایی حمایت کرده‌اند. در همین حال از آمریکا خبر می‌رسد که اوراق خزانه‌داری بیست ساله‌ای منتشر خواهد شد. افزایش عرضه اوراق خزانه‌داری آمریکا باعث کاهش قیمت این اوراق شده است.
در بازار فارکس معامله گران پوند انگلستان منتظر شاخص‌های خرده فروشی هستند. انتظار می‌رود که شاخص‌های خرده فروشی انگلستان در کل بهتر از دور قبل باشند. معمولاً GBPUSD در واکنش به شاخص‌های خرده فروشی بین ۱۰ تا ۷۰ پیپ نوسان می‌کند. معامله گران یورو هم منتظر داده‌های تورمی هستند.

جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۹:۰۳(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز شاخص‌های سهام آسیایی رشد کرده‌اند. شاخص‌های سهام جهانی در حال ثبت رکودهای تاریخی هستند. دیروز شاخص خرده‌فروشی آمریکا بهتر از انتظارات بازار منتشر شد و امروز هم شاخص‌های اقتصادی چین خوب بودند. این یعنی وضع دو اقتصاد بزرگ دنیا خوب است. همین خوش‌بینی به آینده باعث تقویت جریانات ریسک‌پذیری شده است.
آمریکا اعلام کرده که اوراق قرضه بیست ساله‌ای را منتشر خواهد کرد و به همین دلیل قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا کاهش یافته است. در آسیا، شاخص‌های اقتصادی چین نشان می‌دهند که تولیدات صنعتی افزایش یافته است. به همین دلیل شاخص سهام این کشور مثبت است. شاخص‌های سهام ژاپن و استرالیا هم رشد کرده‌اند، اما در بازار سهام هنگ‌کنگ بخشی از رشدهای اولیه را از دست داده است. دیشب بورس سهام آمریکا دوباره به اوج‌های تاریخی جدیدی رسید، اما شاخص‌های آتی سهام آمریکا تغییر قابل‌توجهی ندارند.
از دید تحلیل فاندامنتال به نظر می‌رسد که امضای فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین باعث کاهش نگرانی‌ها از جنگ تجاری شده و در همین حال سرمایه‌گذاران به گزارش‌های مالی شرکت‌ها و اقتصادی تمرکز کرده‌اند. رشد شاخص تولیدات صنعتی چین نشان می‌دهد که افت فعالیت‌های تولیدی به پایان رسیده است.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۲(جــدیدترین)

واکنش مثبت بازار سهام آمریکا به رشد خوب شاخص خرده فروشی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آمریکا

شاخص‌های سهام آمریکا به اوج‌های جدیدی صعود کرده‌اند و همچنین شاهد سقوط قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا هستیم. گزارش‌های خوب شرکت‌های بانکی و فناوری از بازار سهام آمریکا حمایت کرده و در عین حال شاخص خرده‌فروشی آمریکا هم بهتر از انتظارات بوده است. دلار آمریکا در واکنش به داده‌های خرده‌فروشی تقویت‌شده و افت‌های اولیه امروز را جبران کرده است. در اروپا شاخص Stoxx Europe 600 نوسانی است. یورو در واکنش به گزارش نشست بانک مرکزی اروپا (Minutes) تقویت شد، اما در ادامه رشد دلار آمریکا حرکات صعودی EURUSD را محدود کرد. گزارش آخرین نشست بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهد که مقامات نگران کارایی سیاست‌های پولی فعلی هستند.

پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

امروز شاهد جریانات ریسک‌پذیری خوبی در بازارهای مالی هستیم. علاوه بر این‌که شاخص‌های سهام رشد کرده‌اند، دلارهای استرالیا و نیوزیلند هم با حمایت خریداران مواجه شده‌اند. در تقویم اقتصادی آسیا و اروپا خبر مهمی نبود. با این حال امضای فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین تا حدودی از جریانات ریسکی حمایت کرده است.
در بازار فارکس حرکات قیمتی USDJPY جالب توجه است. این جفت ارز هنوز واکنشی به جریانات ریسکی بازار نشان نداده است. USDJPY توانسته از ۱۱۰ عبور کند، اما ازآنجایی‌که نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا کاهش یافته، حرکات صعودی USDJPY هم محدود بودند. علاوه بر توافق تجاری آمریکا و چین، سیاست‌های انبساطی اکثر بانک‌های مرکزی دنیا هم از جریانات ریسک‌پذیری حمایت می‌کنند. فدرال رزرو آمریکا در بازار فعال است و نقدینگی به بازار تزریق می‌کند. شاخص‌های اقتصادی آمریکا هم اخیراً ضعیف بوده‌اند و احتمال اینکه فدرال رزرو به فکر کاهش نقدینگی در بازار باشد، بسیار کم است. امروز شاخص خرده‌فروشی آمریکا منتشر خواهد شد که انتظار می‌رود بر نوسانات بازار فارکس تأثیر بگذارد.
بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که در سال ۲۰۲۰ رشد مخارج مصرف‌کنندگان ادامه خواهد یافت و از اقتصاد آمریکا حمایت خواهد کرد. اما تا به اینجای کار داده‌های مربوط به بخش خرده‌فروشی چندان جالب نبوده‌اند. انتظار می‌رود که رشد شاخص خرده‌فروشی آمریکا ۰٫۵ درصد و شاخص خالص خرده‌فروشی ۰٫۱ درصد باشد. این در حالی است که در شش ماه گذشته پیش‌بینی‌های شاخص خرده‌فروشی اشتباه بوده‌اند. به همین دلیل اگر شاخص خرده‌فروشی امروز هم ضعیف‌تر از انتظارات باشد، به احتمال زیاد جریانات ریسک‌پذیری تضعیف خواهند شد.

عملکرد دلار آمریکا در بازار فارکس

از ابتدای هفته دلار آمریکا تنها در برابر ین ژاپن و پوند انگلستان تقویت شده است

پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

امروز شاخص‌های آتی سهام آمریکا به همراه شاخص‌های سهام اروپایی رشد کرده‌اند. بازار اوراق قرضه روند مشخصی ندارد و در بازار فارکس هم دلار وضعیت باثباتی دارد. هر سه شاخص آتی سهام آمریکا از بازگشایی مثبت بورس وال استریت حکایت دارند. دیشب بورس سهام آمریکا توانست اوج‌های جدیدی را فتح کند. امروز گزارش شرکت Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. منتشر شد که درآمد فصلی این شرکت خیلی بهتر از پیش‌بینی تحلیلگران بود.
در اروپا شاخص سهام Stoxx Europe 600 هم سیر صعودی دارد، با این حال سهام شرکت‌های خودرویی افت کرده‌اند. این در حالی است که فروش خودرو در ماه دسامبر رکورد تاریخی ثبت کرده است. در آسیا شاخص‌های سهام منطقه‌ای عملکرد مبهمی دارند. قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا هم بعد از دو روز رشد متوالی افت کرده‌اند. امضای فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین باعث شده تا جنگ تجاری میان دو اقتصاد اول دنیا متوقف شود. با این حال هنوز برخی از سرمایه‌گذاران نگران ادامه تنش‌های تجاری هستند. در هر صورت فعلاً محرک خاصی در بازار وجود ندارد. به احتمال زیاد انتشار شاخص‌های اقتصادی و گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی محرک اصلی بازار خواهند بود.

پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵(جــدیدترین)

هنوز تاریخ مشخصی برای شروع مذاکرات تجاری تعریف نشده است

اخبار فارکس

معاون اول نخست‌وزیر چین (Liu He) معتقد است که شروع فوری مذاکرات تجاری فاز دوم توافق کار عاقلانه‌ای نیست. “اگر مذاکرات تجاری را پیش از تکمیل فاز اول توافق شروع کنیم، هیچ دست آوردی نخواهد داشت.” این در حالی است که مقامات دولت آمریکا از شروع مذاکرات در آینده نزدیک حرف می‌زدند.

پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۸:۴۱(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز شاخص‌های سهام آسیایی عملکرد مبهمی دارند. دیشب آمریکا و چین فاز اول توافق تجاری را امضا کردند. با این حال بازارهای مالی واکنش قوی به این خبر نشان نداده‌اند، شاید به این خاطر که این خبر در چند ماه گذشته در قیمت‌ها تأثیر داده شده بود. پیش از این بازارهای سهام و یوان چین در واکنش به احتمال امضای فاز اول توافق تجاری رشد کرده بودند.
شاخص سهام هنگ‌کنگ تغییر قابل‌توجهی نداشته و شاخص‌های سهام استرالیا و کره جنوبی رشد جزئی را نشان می‌دهند. این در حالی است که شاخص‌های سهام ژاپن و چین افت کرده‌اند. دیشب شاخص سهام S&P 500 آمریکا به اوج تاریخی جدیدی رسید. در حال حاضر شاخص‌های آتی سهام آمریکا نوسان محدودی دارند. در بازار اوراق خزانه‌داری آمریکا، قیمت اوراق ده‌ساله در محدوده مثبتی قرار دارد و این موضوع باعث کاهش نرخ بازدهی اوراق به زیر ۱٫۸۰ درصد شده است. در بازار نفت خام هم، قیمت نفت خام سبک (WTI) در اطراف ۵۸ دلار در نوسان است.
با توجه به اینکه بازار فاز اول توافق تجاری را پشت سر گذاشته، سرمایه‌گذاران به دنبال محرک جدیدی هستند. جزئیات این توافق نشان می‌دهد که چین بر اساس میزان تقاضای موجود از آمریکا سویا خواهد خرید و هیچ مقدار مشخص و از قبل تعیین شده‌ای در کار نیست. به همین دلیل قیمت سویا در بازارهای جهانی کاهش یافته است.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳(جــدیدترین)

نظرات مهم رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا – Harker

اخبار فارکس

رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا (Harker) معتقد است که در شرایط فعلی نیازی به کاهش نرخ بهره نیست. “نرخ‌های بهره در سطوح مناسبی قرار دارند و اگر تغییر قابل‌توجهی در تورم روی ندهد، نیازی به تغییر نرخ بهره هم نیست.” دلار آمریکا واکنشی به اظهارنظرهای تکراری Harker نشان نداد.

چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴(جــدیدترین)

نظرات مهم رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو – Daly

اخبار فارکس

رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو (Daly) بر این باور است که رشد تورم آمریکا به دلیل عوامل جهانی ضعیف است، اما در سال ۲۰۲۱ به نرخ رشد باثبات ۲ درصدی خواهد رسید. از نظر Daly رشد اقتصادی آمریکا (GDP) در سال ۲۰۲۰ به اندازه دو درصد خواهد بود و نرخ بیکاری هم در پایین‌ترین سطوح تاریخی باقی خواهد ماند. با وجود اینکه سه تن از مقامات فدرال رزرو سخنرانی کرده‌اند، اما هیچ‌کدام بر نوسانات دلار تأثیری نداشته‌اند.

چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲(جــدیدترین)

نظرات مهم رئیس فدرال رزرو دالاس – Kaplan

اخبار فارکس

کاپلان رئیس فدرال رزرو دالاس آمریکا معتقد است که امضای فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین بر اقتصاد این کشور تأثیر مثبتی دارد. با این حال Kaplan از سیاست‌های پولی فدرال رزرو نگران است. از نظر او سیاست‌های پولی فدرال رزرو بر قیمت دارایی‌ها تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل فدرال رزرو باید فکری به حال کاهش حجم ترازنامه بانک مرکزی بکند.