دیدبان: اخبار و تحلیل های لحظه ای بازار فارکس، طلا و نفت خام

پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۶(جــدیدترین)

گزارش نیمروز بازار های جهانی

تحلیل بازار فارکس و بورس سهام اروپا

همبستگی در جریانات ریسکی بازار های سهام جهانی دیده نمی شود. در حالی که شاخص های سهام اروپا رشد کرده اند، شاخص های آتی سهام آمریکا از بازگشایی منفی بورس سهام آمریکا حکایت دارند. به نظر می رسد که بازار نشست دیروز فدرال رزرو آمریکا را به طور کامل هضم کرده و سرمایه گذاران منتظر تصمیمات پولی سایر بانک های مرکزی هستند.
سهام شرکت های بانکی بیشترین رشد را در شاخص سهام Stoxx Europe 600 ثبت کرده اند. در آسیا شاخص سهام هنگ کنگ در محدوده منفی بسته شد، اما شاخص سهام چین رشد کرد. یوان چین هم تضعیف شده است. سرمایه گذاران انتظار دارند که بانک مرکزی چین هم به تبعیت از فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش دهد. در بازار فارکس شاهد تقویت ارزش ین ژاپن بودیم. امروز در نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن تغییری در سیاست‌های پولی اعمال نشد، اما بانک مرکزی به تشدید ریسک های اقتصادی اشاره کرده است.
پوند انگلستان تغییر قابل‌توجهی نداشته و همه منتظر نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی انگلستان هستند. در استرالیا نرخ بیکاری افزایش یافته و به همین دلیل دلار استرالیا تضعیف شده است. از دید تحلیل فاندامنتال انتظار می‌رود که علاوه بر گزارش‌های اقتصادی و سیاست‌های پولی، اخبار تجاری هم به محرک اصلی بازار تبدیل شوند. تحلیلگران بر این باورند که چین و آمریکا به یک توافق موقت تجاری نزدیک شده اند.

پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۱۴(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز بورس سهام ژاپن به همراه ین تقویت شده است. بانک مرکزی ژاپن از تغییر نرخ بهره خودداری کرده، اما در عین حال به تشدید ریسک های خارجی اشاره کرده است. در این میان دلار استرالیا هم در واکنش به افزایش نرخ بیکاری تضعیف شده است. در بازار های سهام شاهد افت شاخص های آتی سهام آمریکا و شاخص سهام هنگ کنگ هستیم. یوان چین هم در واکنش به نشست دیشب فدرال رزرو تضعیف شده است. سرمایه‌گذاران بر این باورند که بعد از کاهش نرخ بهره فدرال رزرو، بانک مرکزی چین هم نرخ بهره را پایین خواهد آورد. با این حال بورس سهام چین تغییر قابل توجهی نداشته است.
بانک مرکزی ژاپن بر خلاف سایر بانک‌های مرکزی دنیا از کاهش نرخ‌های بهره خودداری کرده است. با این حال بانک مرکزی اعلام کرده که دوباره تحولات مربوط به رشد اقتصادی و تورمی ژاپن را در ماه آینده ارزیابی خواهد کرد. انتظار می‌رود که تمرکز بازار به مذاکرات تجاری آمریکا و چین معطوف شود و در عین حال سرمایه‌گذاران به ادامه تنش‌های سیاسی در خاورمیانه توجه داشته باشند.

 

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۰(جــدیدترین)

چرا پوند در برابر دلار تضعیف نشده است؟

اخبار فارکس

درحالی‌که تمامی ارزهای اصلی در برابر دلار آمریکا تضعیف شده‌اند، پوند توانسته موقعیت خود را حفظ کند و حتی به نزدیکی ۱٫۲۵ دلار بازگردد. ظاهراً یکی از اعضای حزب DUP ابراز امیدواری کرده که می توان به راه‌حلی برای مرزهای ایرلند دست یافت. Foster امیدوار است که راه‌حل مرزهای ایرلند مانعی برای تجارت داخلی در انگلستان ایجاد نخواهد کرد و در عین حال بر تمامیت بازار واحد اتحادیه اروپا را هم آسیب نخواهد زد. ظاهراً خوش‌بینی این عضو DUP برای یافتن راه‌حل برای مسئله مرزهای ایرلند از پوند حمایت کرده است.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۵(جــدیدترین)

“رکودی در کار نیست”

اخبار فارکس

نکات مهم جلسه پرسش و پاسخ رئیس فدرال رزرو با خبرنگاران
از نظر فدرال رزرو رکود اقتصادی در کار نخواهد بود، اما بانک مرکزی آمریکا آماده است در صورت نیاز از تمامی ابزارهای پولی خود برای حمایت از فعالیت‌های اقتصادی استفاده کند. از نظر فدرال رزرو بخش خانوارهای آمریکا وضعیت خیلی خوبی دارد و در عین حال بانک مرکزی در حال ارزیابی و نظارت بر شرکت‌هایی است که بیش از حد اعتبار گرفته‌اند. از نظر پاول، شرکت‌هایی که بدهی بالایی دارند به تنهایی نمی‌توانند شوکی بر اقتصاد آمریکا وارد کنند و موجب رکود اقتصادی شوند.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۰(جــدیدترین)

“اگر نیاز باشد نرخ بهره را سریعاً کاهش می دهیم”

اخبار فارکس

نکات مهم جلسه پرسش و پاسخ رئیس فدرال رزرو با خبرنگاران
از نظر پاول اقتصاد آمریکا اخیراً به سختی انتظارات را برآورده کرده است. با این حال اقتصادهای اروپا و چین افت کرده‌اند. تغییرات اخیر در سیاست‌های تجاری باعث تغییر انتظارات و تمایلات در بین دو جلسه اخیر فدرال رزرو شده است. از نظر پاول سیاست‌های تجاری آمریکا بر چشم‌انداز اقتصادی این کشور تأثیر منفی می‌گذارد. فدرال رزرو باید به نوسانات توجه داشته باشد، اما بر اساس عملکرد شاخص‌های اقتصادی کلان تصمیم بگیرد. فدرال رزرو آماده است تا در صورت نیاز نرخ‌های بهره را سریعاً کاهش دهد. فدرال رزرو به وضعیت بازارهای مالی توجه خواهد کرد و نحوه تأثیر آن بر اقتصاد آمریکا را بررسی خواهد نمود. از نظر پاول اگر پیش از افت قوی رشد اقتصادی آمریکا تمام ابزارهای پولی مورد استفاده قرار گیرند، اشتباه بزرگی خواهد بود. او در رابطه با نرخ بهره منفی هم گفته که اگر نرخ‌های بهره نزدیک صفر درصد بود، باز هم بانک مرکزی آمریکا از نرخ‌های بهره منفی استفاده نمی‌کرد.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۳(جــدیدترین)

شاید برنامه افزایش حجم ترازنامه فدرال رزرو زودتر از پیش بینی ها شروع شود

اخبار فارکس

نکات مهم جلسه پرسش و پاسخ رئیس فدرال رزرو با خبرنگاران
پاول بر این باور است که شاید در آینده نیاز باشد تا فدرال رزرو حجم ترازنامه خود را افزایش دهد و شاید افزایش ترازنامه زودتر از پیش‌بینی‌های قبلی شروع شود. این احتمال همیشه وجود دارد. افزایش ترازنامه به این معنی است که فدرال رزرو اوراق قرضه دولتی بیشتری را خریداری خواهد کرد و پول بیشتری را به سیستم مالی آمریکا تزریق خواهد کرد. افزایش حجم ترازنامه بانک مرکزی یکی از ابزارهای سیاست‌های پولی انبساطی است.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۹(جــدیدترین)

واگرایی انتظارات نرخ بهره ای فدرال رزرو با بازار از دلار حمایت می کند

اخبار فارکس

نکات مهم جلسه پرسش و پاسخ رئیس فدرال رزرو با خبرنگاران
رئیس فدرال رزرو معتقد است که اگر رشد اقتصادی آمریکا کاهش یابد، به کاهش بیشتر نرخ بهره نیاز خواهد بود. پاول تأکید می‌کند که همه چیز به عملکرد شاخص‌های اقتصادی آمریکا بستگی دارد و فدرال رزرو در هر نشست تعیین نرخ بهره به دقت شرایط اقتصادی آمریکا را بررسی خواهد کرد و تصمیم مناسب را اتخاذ خواهد نمود. پاول در رابطه با دیدگاه‌های اعضای فدرال رزرو هم گفته که اکثریت اعضای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا پیش از نشست تعیین نرخ بهره تصمیم خود را نهایی نکرده‌اند و تنها در نشست‌های تعیین نرخ بهره تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کنند. تأکید پاول بر این موضوع است که آینده نرخ‌های بهره مشخص نیست. این در حالی است که بسیاری از فعالین بازار انتظار کاهش بیشتر نرخ بهره در ماه‌های آینده را داشتند. هم‌زمان با اظهارنظرهای رئیس فدرال رزرو شاهد تقویت بیشتر دلار آمریکا در بازار فارکس هستیم.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۲(جــدیدترین)

نظرات مهم رئیس فدرال رزرو آمریکا – Powell

اخبار فارکس

نظرات مهم رئیس فدرال رزرو آمریکا – Powell
“کاهش نرخ بهره تصمیمی برای بیمه کردن اقتصاد آمریکا در برابر ریسک‌های پیش رو بود (برنامه‌ای برای کاهش منظم نرخ بهره وجود ندارد). فدرال رزرو به افت رشد اقتصادی در سایر نقاط جهان و همچنین افت تولیدات کارخانجات توجه دارد. رشد اشتغال در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته، با این حال فدرال رزرو برای کاهش رشد اشتغال آماده بود و انتظار چنین اتفاقی را داشت. هنوز هم انتظار می‌رود که تورم به دو درصد برسد.
فشارهای تورمی همچنان ضعیف هستند و اگر رشد تورم همچنان زیر ۲ درصد باقی بماند، در بلندمدت انتظارات تورمی هم کاهش خواهد یافت. از نشست قبلی تا به امروز شاهد تضعیف رشد اقتصادی سایر اقتصادهای خارجی و همچنین تشدید تنش‌های تجاری بودیم. آینده سیاست‌های پولی فدرال رزرو به عملکرد شاخص‌های اقتصادی بستگی دارد. آینده نرخ‌های بهره از پیش تعیین نشده است و فدرال رزرو طبق شاخص‌های اقتصادی نرخ بهره را تغییر خواهد داد.” رئیس فدرال رزرو به مشکلات پیش آمده در بازار نرخ بهره شبانه هم اشاره کرده و معتقد است که افزایش نرخ بهره شبانه به خاطر پرداخت‌های مالیاتی شرکت‌ها و برخی تسویه حساب‌های اوراق قرضه بوده است. از نظر پاول، مشکل به وجود آمده در بازار نرخ بهره تأثیر بلندمدتی بر اقتصاد یا نرخ‌های بهره آمریکا ندارد.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۳(جــدیدترین)

برآورد های اقتصادی FOMC

اخبار فارکس

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) برآوردهای اقتصادی اعضا را به روز رسانی کرده است. فدرال رزرو نسبت به رشد اقتصادی و بازار اشتغال آمریکا در سال ۲۰۱۹ خوش‌بین است. همچنین فدرال رزرو برآوردهای تورمی را تغییر نداده است.
“از نظر فدرال رزرو، ۱٫۹ درصد نرخ بهره مناسبی برای وجوه فدرال رزرو تا پایان سال ۲۰۱۹ است. پیش‌بینی قبلی ۲٫۴ درصد بود. نرخ بهره فعلی فدرال رزرو هم به محدوده ۱٫۷۵ تا ۲ درصدی کاهش یافته است. هفت نفر از هفده عضو فدرال رزرو بر این باورند که بهتر است نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۱۹ یک بار دیگر هم کاهش یابد و نرخ بهره وجوه فدرال رزرو به ۱٫۶ درصد برسد. پنج عضو دیگر معتقدند که نرخ بهره نباید کاهش یابد و در ۱٫۹ درصد باقی بماند و ۵ نفر دیگر هم معتقدند که باید نرخ بهره وجوه فدرال رزرو افزایش یابد و به ۲٫۱ درصد برسد.
برآورد نرخ بهره سال ۲۰۲۱ هم از ۲٫۱ درصد به ۱٫۹ درصد کاهش یافته است. برآورد سال ۲۰۲۱ هم از ۲٫۴ درصد به ۲٫۱ درصد کاهش یافته، اما فدرال رزرو پیش‌بینی نرخ بهره سال ۲۰۲۲ را بدون تغییر در ۲٫۴ درصد نگه داشته است. از نظر فدرال رزرو نرخ بهره بلندمدت برای اقتصاد آمریکا بدون تغییر در ۲٫۵ درصد خواهد بود.”

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۶(جــدیدترین)

نکات مهم بیانیه سیاست های پولی فدرال رزرو

اخبار فارکس

بیانیه سیاست‌های پولی فدرال رزرو نشان می‌دهد که مقامات برنامه‌ای برای کاهش مجدد نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ ندارند، با این حال هفت نفر از ۱۷ سیاست‌گذار پولی فدرال رزرو معتقدند که کاهش مجدد نرخ بهره می‌تواند ایده خوبی باشد. در جلسه رأی‌گیری فدرال رزرو، ۷ نفر به کاهش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره رأی داده‌اند، بولارد به کاهش ۰٫۵۰ درصدی نرخ بهره رأی داده و George و Roesengren هم با کاهش نرخ بهره مخالفت کرده‌اند. از نظر فدرال رزرو وضعیت بازار اشتغال همچنان قوی است و رشد اقتصادی با نرخ ملایمی ادامه دارد. “مخارج مصرف‌کنندگان افزایش قابل‌توجهی داشته، اما سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و همچنین صادرات ضعیف بوده است. رشد تورم هم زیر هدف ۲ درصدی است.” فدرال رزرو اشاره‌ای به سیاست‌های انبساطی و کاهش مرحله‌ای نرخ‌های بهره نکرده اما گفته که بر اساس شاخص‌های اقتصادی بهترین تصمیم را برای حمایت از رشد باثبات اقتصاد آمریکا اتخاذ خواهد کرد.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۶(جــدیدترین)

واکنش مثبت دلار به کاهش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره آمریکا

اخبار فارکس

فدرال رزرو آمریکا طبق انتظارات بازار نرخ بهره را به اندازه ۰٫۲۵ درصد کاهش داد، با این حال دو تن از مقامات کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (George و Rosengren) با کاهش نرخ بهره مخالف بودند. همچنین بیانیه سیاست‌های پولی فدرال رزرو نشان می‌دهد که از نظر فدرال رزرو رشد اقتصادی آمریکا همچنان با نرخ ملایم در حال افزایش است.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳(جــدیدترین)

آیا فدرال رزرو بازار های مالی را شوکه می کند؟

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آمریکا

امروز شاخص‌های سهام آمریکا از محدوده منفی کار را شروع کردند. سرمایه‌گذاران در حال تثبیت سود پیش از نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا هستند. در زمان نوشتن این گزارش شاخص داوجونز (Dow Jones) به اندازه ۰٫۲۱ درصد، شاخص S&P 500 به اندازه ۰٫۳ درصد و شاخص نزدک (NASDAQ) به اندازه ۰٫۱۸ درصد منفی هستند.
تمرکز همه بازارهای مالی به نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و کنفرانس مطبوعاتی رئیس فدرال رزرو است. همه برای کاهش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره آماده هستند و هر اتفاقی به جز این، بازار را شوکه خواهد شد. به خصوص اگر فدرال رزرو نرخ بهره را به جای ۰٫۲۵ درصد، ۰٫۵۰ درصد کاهش دهد، که در این صورت می توان گفت که مشکل نقدینگی در سیستم مالی آمریکا وخیم‌تر از انتظارات است. اخیراً بازار وام‌های شبانه بین‌بانکی آمریکا از تعادل خارج شده که از زمان بحران مالی جهانی تا به امروز بی‌سابقه بوده است! به همین دلیل اگر فدرال رزرو در نشست امروز به سمت سیاست‌های انبساطی پولی متمایل شود، نشانه نگران کننده‌ای از اقتصاد آمریکا خواهد بود.
رئیس فدرال رزرو آمریکا چندان تمایلی به استفاده از سیاست‌های انبساطی پولی ندارد، به همین دلیل اگر در کنفرانس مطبوعاتی اشاره‌ای به سیاست‌های انبساطی نکند، دلار تقویت خواهد شد. از دید تحلیل فاندامنتال، معامله گران باید به وضعیت بازار سهام آمریکا توجه داشته باشند، هر گونه سقوطی در شاخص‌های سهام آمریکا می‌تواند جریانات ریسک گریزی قوی در بازار به راه بیندازد.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸(جــدیدترین)

نرخ بهره شبانه وجوه فدرال رزرو به ۲٫۳۰ درصد رسید!

اخبار فارکس

چند روزی است که بازار بهره شبانه آمریکا وضعیت خوبی ندارد و نرخ بهره برای وام‌های شبانه آمریکا از محدوده ۲-۲٫۲۵ درصد خارج شده و به ۲٫۳۰ درصد رسیده است. برخی از تحلیلگران بر این باورند که علت اصلی بالا رفتن نرخ بهره استقراض وجوه فدرال، مشکلات موجود در بازار repo یا همان مبادلات بین‌بانکی شبانه است. فدرال رزرو نیویورک در تلاش بود تا با خرید و فروش اوراق قرضه، بازار وجوه شبانه فدرال رزرو را به تعادل برساند، ولی هنوز به دلیل مشکلات فنی این عملیات به تأخیر افتاده است.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰(جــدیدترین)

گزارش نیمروزی بازار های جهانی

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

بازارهای سهام جهانی منتظر نشست نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا هستند، اما در بازار فارکس شاهد واکنش منفی پوند و یورو به داده‌های تورمی ضعیف هستیم و دلار آمریکا در برابر اکثر رقبا تقویت شده است. با این حال قیمت اونس طلای جهانی در بالای ۱۵۰۰ دلار متوقف شده و نوسان قابل‌توجهی ندارد.
شاخص Stoxx Europe 600 از محدوده منفی به محدوده مثبت بازگشته و شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم منفی هستند. جریانات ریسکی مشخصی در بازارهای سهام جهانی دیده نمی‌شود. در آسیا هم شاخص‌های سهام ژاپن و استرالیا در محدوده منفی بسته شدند، شاخص سهام هنگ‌کنگ تغییر اندکی نسبت به دیروز داشت و شاخص‌های سهام کره جنوبی و چین هم در محدوده مثبت بسته شدند. بازار نفت خام هم بعد از کنفرانس مطبوعاتی دیروز وزیر عربستان به تعادل رسیده است. عربستان گفته که سطح تولید نفت خام عربستان به حالت عادی بازگشته است.
همه انتظار دارند که فدرال رزرو نرخ بهره را به اندازه ۰٫۲۵ درصد کاهش دهد، اما در همین حال برخی از فعالین بازار معتقدند که فدرال رزرو برای به تعادل رساندن نوسانات نرخ وجوه فدرال رزرو (عملیات بین‌بانکی) شاید اقدام به خرید حجم قابل‌توجهی از اوراق خزانه‌داری کند. علاوه بر این امروز دومین جلسه دادگاه عالی انگلستان در رابطه با استراتژی BREXIT نخست‌وزیر هم برگزار خواهد شد. سرمایه‌گذاران پوند باید با احتیاط عمل کنند.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷(جــدیدترین)

کمتر از یک ساعت تا انتشار داده های تورمی انگلستان زمان باقی مانده است

اخبار فارکس

داده‌های تورمی انگلستان ساعت ۱۳:۰۰ به وقت تهران منتشر خواهند شد. انتظار می‌رود که رشد شاخص بهای مصرف کننده یا همان CPI در ماه اوت از ۲٫۱ درصد به ۱٫۸ درصد کاهش یافته باشد. افت فشارهای تورمی انگلستان در کنار بحران BREXIT می‌تواند بانک مرکزی انگلستان را وادار به کاهش نرخ بهره کند. که این خبر خوبی برای پوند نخواهد بود. در مقابل اگر رشد داده‌های تورمی انگلستان بهتر از انتظارات باشد، به این معنی خواهد بود که بانک مرکزی انگلستان فعلاً عجله‌ای برای کاهش نرخ بهره نخواهد داشت و این مسئله می‌تواند از پوند حمایت کند.
معمولاً جفت ارز GBPUSD در واکنش به داده‌های تورمی بین ۱۵ تا ۸۰ پیپ نوسان می‌کند، که بستگی به میزان انحراف داده‌های واقعی با پیش‌بینی‌ها دارد. بایستی توجه داشت که محرک اصلی امروز بازار فارکس نشست فدرال رزرو آمریکاست، به همین دلیل گزارش‌های پوند هم هر چه که باشند تأثیر محدودی بر بازار خواهند داشت و تا وقتی تکلیف نرخ‌های بهره آمریکا مشخص نشده نباید انتظار حرکات قیمتی قوی و یک سویه را داشت.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸(جــدیدترین)

نظرات مهم رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا درباره BREXIT

اخبار فارکس

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده که هنوز هم دست‌یابی به توافق BREXIT امکان‌پذیر است، اما مشکل اصلی مسئله مرزهای ایرلند است. “تا وقتی که انگلستان پیشنهاد مناسبی در این رابطه ارائه نکرده، نمی توان گفت که پیشرفتی در کار بوده است.” از نظر Juncker هنوز هم ریسک خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا جدی است.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳(جــدیدترین)

بانک رزرو استرالیا زودتر از پیش بینی های قبلی نرخ بهره را پایین خواهد آورد

اخبار فارکس

انتظارات شرکت جی پی مورگان از آینده نرخ‌های بهره استرالیا تغییر کرده است. درحالی‌که این بانک سرمایه‌گذاری انتظار داشت که بانک رزرو استرالیا نرخ‌های بهره را در ماه‌های فوریه و مه سال ۲۰۲۰ کاهش دهد، در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که به خاطر کاهش نرخ‌های بهره سایر کشورها و ریسک‌های جدی پیش روی اقتصاد جهانی، پیش‌بینی می‌شود که بانک رزرو استرالیا نرخ‌های بهره را در ماه اکتبر ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰ کاهش دهد.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹(جــدیدترین)

نظرات مهم رئیس بانک مرکزی فرانسه

اخبار فارکس

رئیس بانک مرکزی فرانسه و عضو بانک مرکزی اروپا معتقد است که اقتصاد فرانسه توانسته به خوبی موقعیت خود را حفظ کند، اما ریسک‌های اقتصادی در حال افزایش هستند. یورو واکنش جدی به این خبر نشان نداده و همه منتظر نشست فدرال رزرو آمریکا هستند.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷(جــدیدترین)

نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا

تحلیل بنیادی دلار آمریکا

نشست امروز فدرال رزرو آمریکا مهم‌ترین رویداد ریسکی بازار است. هر چند که انتظار می‌رود فدرال رزرو برای دومین بار در سال ۲۰۱۹ نرخ بهره را پایین بیاورد، اما USDJPY در بالاترین سطح قیمتی بیش از یک ماه گذشته معامله می‌شود. از دید فاندامنتال کاهش نرخ بهره به ضرر ارز محلی است، اما حتی در نشست بانک مرکزی اروپا هم شاهد بودیم که با وجود کاهش نرخ بهره و معرفی برنامه QE، یورو تشکیل کف داد و تقویت شد. در چنین رویدادهای مهمی، انتظارات بازار نقش تعیین کننده‌ای در حرکات قیمتی دارند. در حال حاضر هم این انتظارات بازار است که از USDJPY حمایت کرده است. بازار مدت‌هاست که کاهش نرخ بهره را در قیمت‌ها تأثیر داده و الان همه می خواهند بدانند که قدم بعدی فدرال رزرو چه خواهد بود.
از نشست ماه ژوئیه تا به امروز شاخص‌های اقتصادی آمریکا هم افت داشتند و هم رشد. رشد شاخص خرده‌فروشی و اشتغال کاهش یافته، رشد فعالیت‌های اقتصادی در بخش تولیدی پایین آمده و شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان هم افت کرده است. با این حال فشارهای تورمی باثبات بوده‌اند و نرخ رشد دستمزدها هم قابل توجه بوده است. همچنین فعالیت‌های اقتصادی در بخش خدماتی هم شتاب گرفته است. بر اساس عملکرد شاخص‌های اقتصادی می توان گفت که هر چند فدرال رزرو نرخ بهره را پایین خواهد آورد، اما نباید بیش از این از فدرال رزرو انتظار داشت. به احتمال زیاد اشاره فدرال رزرو به سیاست‌های آتی بانک مرکزی بیشتر به نفع دلار آمریکا خواهد بود.
حتی تعداد زیادی از مقامات فدرال رزرو هم با کاهش نرخ بهره مخالف هستند. Rosengren از اعضای صاحب‌رأی فدرال رزرو گفته که اگر شاخص‌های اقتصادی به رشد خود ادامه دهند، نیازی به کاهش نرخ بهره نیست. Williams هم عضو دیگر و صاحب‌رأی فدرال رزرو گفته که اقتصاد آمریکا رشد قوی دارد و هنوز تصمیم قطعی در رابطه با نرخ‌های بهره نگرفته است. کاپلان هم از روسای منطقه‌ای فدرال رزرو گفته که پیش از هر گونه تصمیمی باید شاخص‌های اقتصادی را به خوبی ارزیابی کنیم. نظرات مقامات فدرال رزرو حتی با کاهش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره فعلی هم در تضاد است. این یعنی واگرایی بین انتظارات بازار و فدرال رزرو وجود دارد و حتی اگر فدرال رزرو نرخ بهره را پایین بیاورد، شاید خریداران دلار وارد بازار شوند.
اگر رئیس فدرال رزرو بعد از کاهش نرخ بهره نسبت به آینده اقتصاد آمریکا ابراز خوش‌بینی کند، دلار به شدت تقویت خواهد شد و در این میان USDJPY می‌تواند به راحتی از ۱۰۹ عبور کند. EURUSD هم می‌تواند به سرعت سقوط کند و به زیر ۱٫۱۰ دلار بازگردد. اما اگر رئیس فدرال رزرو متمایل به سیاست‌های انبساطی حرف بزند و به کاهش نرخ بهره در ماه دسامبر اشاره کند، USDJPY به سمت ۱۰۷ حرکت خواهد کرد. در این میان انتظار می‌رود که USDCAD بهترین گزینه برای فروش باشد. امروز علاوه بر نشست تعیین نرخ بهره، فدرال رزرو برآوردهای اقتصادی خود را هم به روز رسانی خواهد کرد.

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۰۹(جــدیدترین)

تقویم اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آسیا

امروز هم روند مشخصی در شاخص‌های سهام منطقه‌ای آسیا دیده نمی‌شود و سرمایه‌گذاران منتظر نتیجه نشست فدرال رزرو آمریکا هستند. پیش‌بینی می‌شود که نرخ بهره آمریکا کاهش یابد، اما معلوم نیست که فدرال رزرو چقدر به سمت سیاست‌های انبساطی پولی متمایل شده است.
شاخص‌های سهام ژاپن و استرالیا سقوط کرده‌اند، اما شاخص سهام هنگ‌کنگ تغییر اندکی داشته است. شاخص‌های سهام کره جنوبی و چین هم رشد کرده‌اند. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم در محدوده منفی قرار دارند. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ساله آمریکا در اطراف ۱٫۸۰ درصد باقی مانده است. در بازار نفت خام، عربستان اعلام کرده که سطح تولید نفت خام را به حالت عادی بازگردانده و به همین دلیل قیمت نفت خام کاهش یافته است.
درحالی‌که سرمایه‌گذاران برای نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا آماده می‌شوند، در تلاش هستند تا اثرات شوک نفتی اخیر بر اقتصاد جهانی را هم بررسی کنند. در همین حال مذاکرات تجاری آمریکا و چین هم به زودی شروع خواهد شد. در ایتالیا نگرانی‌ها از تنش‌های سیاسی دوباره افزایش یافته است. نخست‌وزیر ایتالیا حزب دموکراتیک را ترک کرده است. قیمت اوراق قرضه دولتی ایتالیا کاهش یافته که نشانگر نگرانی بازارهای مالی این کشور از آینده سیاسی ایتالیاست.

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید

سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۷(جــدیدترین)

نظرات مهم رئیس جمهور آمریکا

اخبار فارکس

ترامپ در مصاحبه با خبرنگاران گفته که نیازی به استفاده از ذخایر استراتژیک نفت نیست. از نظر ترامپ قیمت نفت خیلی هم افزایش نداشته است، با این حال او آماده است تا در صورت نیاز دستور استفاده از ذخایر را صادر کند. او در رابطه با مذاکرات تجاری هم گفته که چین خرید محصولات کشاورزی آمریکایی را شروع کرده و می‌توان به زودی به توافق تجاری دست یافت. “توافق تجاری می‌تواند پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ یا یک روز بعد از انتخابات به دست آید.” ترامپ به چین گفته که اگر توافق تجاری بعد از انتخابات ریاست جمهوری به دست آید، چین با توافق سخت‌تری نسبت به گذشته مواجه خواهد شد.

سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۷(جــدیدترین)

نظرات مهم وزیر نفت عربستان

اخبار بازار نفت خام

وزیر نفت عربستان در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرده که عرضه نفت این کشور به طور کامل به حالت قبل بازگشته و تولید متان و گاز تا اواخر ماه سپتامبر به حالت عادی باز خواهد گشت. “ما توانستیم در طول دو روز گذشته بیش از نیمی از سطح تولید نفت خام را دوباره از سر بگیریم و در ماه سپتامبر تمام سفارش‌های مشتریان خود را به طور کامل انجام خواهیم داد.” قیمت نفت خام سبک (WTI) به حرکات نزولی ادامه می‌دهد و با ۴٫۳ درصد کاهش در اطراف ۵۹٫۱۵ دلار معامله می‌شود.

سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵(جــدیدترین)

در بازار سهام آمریکا همه منتظر نشست فدرال رزرو هستند

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام آمریکا

امروز شاخص‌های سهام آمریکا با افت جزئی کار را شروع کرده‌اند. همه منتظر نشست فدرال رزرو آمریکا هستند که فردا به پایان خواهد رسید. در زمان نوشتن این گزارش شاخص داوجونز (Dow Jones) به اندازه ۰٫۲۱ درصد و شاخص S&P 500 به اندازه ۰٫۱۲ درصد مثبت هستند و شاخص نزدک (NASDAQ) هم تغییر قابل توجهی نسبت به روز گذشته نداشته است. امروز شاخص تولیدات صنعتی آمریکا برای ماه اوت منتشر شد که با رشد ۰٫۶ درصدی بهتر از پیش‌بینی‌های بازار بود. با این حال شاخص S&P 500 صنعتی واکنش مناسبی نشان نداده و ۰٫۴ درصد منفی است.
همچنین رویترز به نقل از منابع آگاه خبر داده که سطح تولید نفت خام عربستان زودتر از پیش‌بینی‌های قبلی به ظرفیت کامل باز خواهد گشت. پیش‌بینی می‌شود که در عرض دو تا سه هفته سطح تولید عربستان به سطوح پیش از حملات اخیر برسد. قیمت نفت خام سبک (WTI) در واکنش به این خبر کاهش یافته و با ۳٫۳ درصد منفی در ۵۹٫۷۵ دلار معامله می‌شود.
از آمریکا هم خبر می‌رسد که فدرال رزرو نیویورک برای اولین بار از ماه مه سال ۲۰۱۶ عملیات بازخرید اوراق قرضه دولت به ارزش ۷۵ میلیارد را اجرا خواهد کرد تا نرخ بهره وجوه فدرال رزرو را در دامنه مطلوب خود حفظ کند. با این حال گفته می‌شود که این عملیات به دلیل مشکلات فنی فعلاً لغو شده است.

سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹(جــدیدترین)

شوک فعلی بازار نفت می تواند موجب رشد تورم و افت رشد اقتصادی شود

اخبار فارکس

یکی از مقامات بانک مرکزی اروپا (Villeroy de Galhau) در واکنش به اتفاقات اخیر بازار نفت خام گفته که اگر شوک فعلی بازار نفت ادامه یابد، شاهد افزایش نرخ رشد تورم و افت رشد اقتصادی خواهیم بود. از نظر او همچنان BREXIT خبر بدی برای بازار است، اما مقامات بانک مرکزی اروپا آماده واکنش به سناریوی خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا هستند.

سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۶(جــدیدترین)

گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

تحلیل بنیادی بازار فارکس

نوسانات آرام و محدودی را در بازار فارکس شاهد هستیم و هر چند که به نظر می‌رسد روند مشخصی در بازار وجود ندارد، اما به طور کلی شاهد تقویت ارزش دلار آمریکا پیش از نشست فدرال رزرو هستیم.
در استرالیا گزارش آخرین نشست بانک مرکزی (Minutes) این کشور نشان داد که مقامات بانک رزرو استرالیا همچنان نگران رشد اقتصاد جهانی هستند و برای کاهش بیشتر نرخ بهره آماده‌اند. با توجه به افت اخیر شاخص‌های اقتصادی چین، نگرانی مقامات پولی استرالیا هم قابل درک است. پنجشنبه صبح داده‌های اشتغال استرالیا منتشر خواهند شد که انتظار می‌رود تأثیر قوی بر AUDUSD بگذارد. بازار کار استرالیا وضعیت خوبی دارد، اما اگر داده‌های اشتغال ضعیف‌تر از انتظارات بازار باشند، سرمایه‌گذاران خود را برای کاهش نرخ بهره در ماه‌های آینده آماده خواهند کرد و دلار استرالیا تحت فشار فروش قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو هم بر جفت ارز AUDUSD تأثیر خواهد گذاشت.
پوند انگلستان هم تضعیف شده و به زیر ۱٫۲۴ دلار عبور کرده است. دیروز مذاکرات BREXIT میان نخست‌وزیر انگلستان و رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا بدون نتیجه به پایان رسید و نخست‌وزیر انگلستان هم از حضور در کنفرانس خبری خودداری کرد. در حال حاضر تمرکز اصلی سرمایه‌گذاران پوند به نتیجه رأی دادگاه عالی انگلستان است. بایستی دید که آیا دادگاه عالی انگلستان هم مثل دادگاه اسکاتلند تعطیلی پارلمان را غیر قانونی اعلام می‌کند یا خیر؟ اگر دادگاه عالی انگلستان با تعطیلی پارلمان مخالفت کند و دولت را تحت فشار قرار دهد تا از خروج بدون توافق دست بردارد، شاهد تقویت ارزش پوند خواهیم بود. در حال حاضر علت اصلی افت ارزش پوند انگلستان، جریانات تثبیت سود خریداران است.
امروز تقویم اقتصادی فارکس در بازار آمریکای شمالی خالی است. اما از دید تحلیل فاندامنتال انتظار می‌رود که دلار همچنان برای دومین روز متوالی از سوی خریداران حمایت شود. جفت ارزهای USDCHF و USDJPY رشد کرده‌اند. بخشی از رشد جفت ارزهای یاد شده به خاطر بهبود جریانات ریسک‌پذیری بازار است، اما گفته می‌شود که بازار بین‌بانکی با کمبود دلار مواجه است. هر چند که انتظار می‌رود بازار تا نشست روز چهارشنبه فدرال رزرو آمریکا آرام باشد، اما اگر فدرال رزرو فروشندگان دلار را ناامید کند، USDJPY از ۱۰۸٫۵۰ و USDCHF از ۰٫۹۹۵۰ عبور خواهند کرد.

عملکرد دلار آمریکا در بازار فارکس

از ابتدای هفته تنها دلار کانادا در برابر دلار آمریکا تقویت شده است