گزارش نیمروزی بازار های جهانی

سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵

تحلیل بنیادی بازار فارکس و بورس سهام اروپا

جریانات ریسک‌پذیری بازار ادامه دارد و بازارهای سهام اروپا، آسیا و آتی آمریکا رشد کرده‌اند. سرمایه‌گذاران نسبت به بهبود رشد اقتصاد جهانی خوش‌بین هستند و توجهی به ناآرامی‌ها در آمریکا ندارند. قیمت نفت خام هم افزایش‌یافته است.
شاخص سهام Stoxx Europe 600 از محدوده مثبت بازگشایی‌شده است و بازار سهام آلمان (دکس – DAX) بیشترین رشد را ثبت کرده است. صدر اعظم آلمان به دنبال بسته حمایتی دومی برای حمایت از اقتصاد داخلی این کشور است. همچنین دولت آلمان به شرکت هواپیمایی لوفت هانزا ۱۰ میلیارد یورو کمک کرده است. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم افت‌های اولیه را جبران کرده‌اند. در آسیا بازار سهام ژاپن بهترین عملکرد را داشت و سایر بازارهای سهام منطقه‌ای هم رشد جزئی را ثبت کردند.
با بازگشایی کسب‌وکارها و بازگشت مردم بر سر کار، شاخص‌های سهام جهانی به بالاترین سطوح سه‌ماهه صعود کرده‌اند. شاخص‌های PMI جهانی نشان می‌دهند که کسب‌وکارها در حال بازگشت به حالت عادی هستند. با این حال از دید تحلیل فاندامنتال، ریسک‌های پیش روی اقتصاد جهانی از بین نرفته است. روابط تجاری آمریکا و چین همچنان تیره‌وتار است و اعتراضات در آمریکا هم هنوز به پایان نرسیده است.
در آسیا دلار استرالیا افت‌های اولیه خود را جبران کرده است. با این حال تغییری در نرخ برابری دلار استرالیا و اوراق قرضه این کشور دیده نمی‌شود. بانک رزرو استرالیا در نشست امروز خود تغییری در نرخ‌های بهره اعمال نکرد و مثل گذشته تنها بر ادامه سیاست‌های انبساطی پولی تأکید کرد.