گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳

تحلیل بنیادی بازار فارکس

امروز شاهد تغییر جریانات ریسکی در بازار بودیم. تقاضا برای دارایی‌های ریسکی و پر بازده دوباره افزایش یافته است. از نظر سرمایه‌گذاران، فعلاً اعتراضات گسترده در آمریکا جای نگرانی ندارد. در همین حال چین هم شایعات در رابطه با توقف خرید محصولات کشاورزی آمریکایی را تکذیب کرده است. همان‌طور که در گزارش دیروز هم اشاره شد، تنها عاملی که می‌تواند جریانات ریسک‌پذیری را متوقف کند، تنش‌های آمریکا و چین بود.
در واقع بازار نه نگران اعتراضات آمریکاست، نه نگران تعطیلی همیشگی ۲۰ درصد از کسب‌وکارهای کوچک آمریکایی است و نه حتی به روند آمار مبتلایان به ویروس کرونا توجه دارد! آمار مبتلایان ویروس کرونا در ایالت تگزاس افزایش یافته اما بازارهای سهام آمریکا به رالی صعودی ادامه می‌دهند. سرمایه‌گذاران بازار سهام آمریکا بر این باورند که فدرال رزرو هوای آن‌ها را دارد و تزریق نقدینگی به سیستم مالی آمریکا ادامه خواهد یافت و دولت بدهی شرکت‌های بزرگ را خیلی سریع تسویه خواهد کرد.
در بازار فارکس هم جریانات ریسک‌پذیری را شاهد هستیم. دلار به شدت تحت فشار فروش قرار دارد و یورو توانسته برای چهارمین روز متوالی رشد کند. جفت ارز EURUSD در حال نزدیک شدن به نرخ رُند ۱٫۱۲ دلاری است. بسته‌های حمایتی اروپا از یورو حمایت کرده‌اند. اما بایستی دید که نظر بانک مرکزی اروپا چیست؟ آیا بانک مرکزی اروپا هم از رشد ارزش یورو خوشحال است؟ فردا نشست بانک مرکزی اروپا برگزار خواهد شد و این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی اروپا رالی صعودی یورو را متوقف کند. خریداران یورو باید احتیاط کنند.
امروز تقویم اقتصادی فارکس خالی است و انتظار می‌رود که محرک اصلی بازار فارکس جریانات ریسکی بازارهای سهام باشد. ناآرامی‌های آمریکا هم تا به اینجای کار تنها محدود به آسیب‌های اقتصادی بوده است. اما اگر ترامپ به وعده خود عمل کند و پاسخ نظامی به اعتراض‌کنندگان نشان دهد و تلفات جانی در پی داشته باشد، بازارهای مالی هم به بحران سیاسی به وجود آمده در آمریکا تمرکز خواهند کرد. این خبر خوبی برای جریانات ریسکی بازار نخواهد بود.

عملکرد دلار آمریکا در بازار فارکس

اخبار فارکس: از ابتدای هفته تمامی ارز های اصلی به جز ین و فرانک در برابر دلار آمریکا تقویت شده اند