ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارات سرمایه گذاران بازار طلا

یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹

تحلیل بنیادی اونس طلای جهانی

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News) نشان می‌دهد که اکثر سرمایه‌گذاران خرد و فعالین حرفه‌ای بازار انتظار افزایش قیمت اونس طلای جهانی در هفته پیش رو را دارند. تحلیلگران تشدید تنش‌های آمریکا و چین، تضعیف ارزش دلار آمریکا و وضعیت تکنیکال اونس طلا را عوامل اصلی گرانی طلا عنوان کرده‌اند.
این هفته ۱۵ فعال حرفه‌ای (Wall Street) در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو شرکت کرده‌اند. ۸۷ درصد شرکت‌کنندگان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت اونس طلای جهانی افزایش خواهد یافت. ۷ درصد دیگر انتظار کاهش قیمت و ۷ درصد باقی مانده هم برای بازار بدون روند و خنثی آماده می‌شوند. در همین حال ۱۰۹۰ سرمایه‌گذار خرد (Main Street) هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۵۷ درصد طرفدار روند صعودی، ۲۳ درصد طرفدار روند نزولی و ۲۰ درصد هم طرفدار روند خنثی هستند.

نظرات فعالین حرفه ای بازار طلا

کوین گردی (Kevin Grady) رئیس شرکت Phoenix Futures and Options LLC
“من هنوز هم به افزایش قیمت اونس طلای جهانی خوش‌بین هستم. شاید به دلیل منقضی شدن قراردادهای آتی شاهد افت قیمت طلا باشیم. با این حال این عامل موقتاً بر بازار تأثیر منفی خواهد گذاشت و در نهایت فشارهای تورمی جهانی می‌تواند سرمایه‌گذاران را برای ورود مجدد به بازار از قیمت‌های پایین‌تر ترغیب کند.”
فیل فلین (Phil Flynn) تحلیلگر ارشد بازار در Price Futures Group
این فعال حرفه‌ای بازار هم انتظار افزایش قیمت اونس طلای جهانی را دارد. “حرکات صعودی اخیر طلا با نوسانات نسبتاً شدیدی همراه بوده است. برخی از سرمایه‌گذاران با فروش اونس طلای جهانی اقدام به خرید سهام کرده‌اند. با این حال تشدید تنش‌ها میان آمریکا و چین و همچنین ادامه گسترش سیاست‌های انبساطی پولی و مالی از بازار طلا حمایت خواهند کرد.”
شان لوسک (Sean Lusk) مدیر شرکت Walsh Trading
شان لوسک هم به تنش‌های دو اقتصاد بزرگ و اول دنیا اشاره کرده و انتظار دارد که بازار به خاطر ریسک‌های سیاسی و تجاری از طلا حمایت کند. تنش‌های آمریکا و چین حداقل می‌توانند سرعت رشد بازار سهام آمریکا را کُند کنند. “علاوه بر این اخیراً دلار آمریکا به زیر حمایت مهمی سقوط کرده است.” دلار و اونس طلا رابطه معکوسی با یکدیگر دارند. یعنی با افت ارزش دلار آمریکا، قیمت اونس طلای جهانی افزایش می‌یابد. لوسک بر این باور است که افت ارزش دلار آمریکا به تنهایی برای افزایش قیمت اونس طلای جهانی کافی است.
جیم وایکوف (Jim Whckoff) تحلیلگر ارشد تکنیکال در کیتکو
جیم وایکوف انتظار دارد که وضعیت تکنیکال بازار طلا در نهایت منجر به افزایش طلا شود. از نظر او جریانات ریسک گریزی ناشی از تنش‌های آمریکا و چین هم از بازار حمایت می‌کند.
شارلی ندوس (Charlie Nedoss) استراتژیست ارشد بازار در LaSalle Futures Group
شارلی ندوس معتقد است که نه تنها وضعیت تکنیکال بازار طلا، بلکه ریسک‌های سیاسی و افت ارزش دلار آمریکا از بازار طلا حمایت می‌کنند و می‌توانند قیمت اونس طلای جهانی را تا محدوده ۱۷۸۰ دلار بالا بکشند. از نظر او بسته شدن قیمت آتی طلا (تحویل ماه اوت) در بالای میانگین متحرک ۲۰ روز نشانه خوبی برای بازار است. “تشدید تنش‌های آمریکا با چین و خاورمیانه در حال تأثیرگذاری بر بازار طلاست. در همین حال دلار آمریکا هم به شدت تحت فشار قرار دارد. این یعنی در هفته پیش رو به احتمال زیاد خریداران وارد بازار طلا خواهند شد.”
دنیل پاویلونیز (Daniel Pavilonis) کارگزار ارشد کالا در RJO Futures
این فعال حرفه‌ای بر خلاف سایر تحلیلگران بازار انتظار دارد که شاهد بازگشت نزولی قیمت اونس طلای جهانی باشیم. از نظر او طلا در زیر ۱۷۸۰ دلار وارد فاز خنثی شده است. “اگر در بازار سهام آمریکا شاهد خروج نقدینگی از بازار باشیم، همین اتفاق در بازار طلا هم تکرار خواهد شد. در ماه مارس هم همبستگی مثبتی بین حرکات قیمتی طلا و بازار سهام آمریکا دیده می‌شد. اگر جریانات ریسک گریزی به حدی قوی باشد که تقاضا برای نقدینگی افزایش یابد، سرمایه‌گذاران نه تنها سهام، بلکه طلا را هم برای بالا بردن سطح نقدینگی خود به فروش خواهند گذاشت. به خصوص که بسیاری از سرمایه‌گذاران برای پوشش خریدهای اعتباری سهام خود به نقدینگی بیشتری نیاز خواهند داشت.”

تحلیل فاندامنتال و بنیادی اونس طلای جهانی کتیکو Kitco News

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارات سرمایه گذاران بازار طلا

بهترین شرایط معاملاتی اونس طلا

در حساب NDD بروکر فیبوگروپ

واریز و برداشت ریالی، متصل به بازار و با کمترین اسپرد ممکن روی اونس طلا: ۱۵ سنت